Samorządy deklarują, że zainwestują w robota da Vinci

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2016 10:54

Samorządowcy deklarują, że gdy operacje z użyciem robota chirurgicznego da Vinci zostaną wycenione, wiele gmin by w niego zainwestowało.

Samorządy deklarują, że zainwestują w robota da Vinci
Operacje z robotem da Vinci bez wyceny. Fot. Archiwum

Zabiegi przy użyciu robotów chirurgicznych to standard w Europie i na świecie. Dostępne są we Francji, Niemczech czy Hiszpanii, w Rumunii, w Czechach, na Węgrzech - wylicza Rzeczpospolita.

Operacja przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci, gdzie polscy lekarze od wielu lat czekają na ich finansowanie w wielu przypadkach pozwala dużo szybciej wrócić do sprawności - nawet po kilku dniach od zabiegu. Nie wymaga też antybiotykoterapii, przetaczania krwi czy długiej hospitalizacji.

Gdyby NFZ płacił za operacje robotem chirurgicznym, wiele samorządów by w niego zainwestowało. Warunkiem jest jednak, by urządzenie było efektywne ekonomicznie, wykorzystywane na tyle często, żeby zdążyło się zamortyzować zanim okaże się przestarzałe. By móc leczyć za pomocą robota medycznego, procedura, w ramach której rozliczane będą zabiegi, musi zostać wyceniona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Taryfikacja musi pokrywać koszty utrzymania sprzętu i realizacji zabiegu.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum