Dziennik Gazeta Prawna, ZPP/Rynek Zdrowia | 26-06-2019 10:36

Samorządy apelują o poprawę sytuacji personelu pielęgniarskiego DPS-ów

W opinii samorządowców z powiatów województwa pomorskiego i małopolskiego pilnie należy poprawić finansowanie opieki pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej (DPS).  W innym przypadku personel opuści te  placówki - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Pielęgniarki pracujące w DPS-ach są w gorszej sytuacji, niż te z placówek medycznych Fot. Archiwum

Jak wskazuje DGP, starostowie zwracają uwagę, że status pielęgniarek zatrudnionych w takich placówkach jest inny niż tych, których pracodawcą jest podmiot leczniczy.

Ich wynagrodzenia nie są finansowane z NFZ, dlatego nie otrzymały podwyżek, które dostały ich koleżanki zatrudnione w placówkach medycznych. Nie otrzymują też dodatku za pracę w niedzielę i święta, a ich czas pracy wynosi 8 godzin, podczas gdy w ochronie zdrowia jest to 7 godzin i 35 minut. Jednocześnie zakres ich obowiązków i odpowiedzialności jest często większy.

Z tych powodów wykwalifikowana kadra rezygnuje z pracy w DPS-ach. Liczba pielęgniarek pracujących w tych jednostkach systematycznie maleje, większość z nich jest w wieku przedemerytalnym lub już na emeryturze.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że pracuje nad przygotowaniem innego systemu usług społecznych świadczonych w DPS-ach, ponieważ nie mieszczą się one ani w ramach POZ, ani opiece długoterminowej. Projekt dotyczący zapewnienia kompleksowej opieki w DPS-ach został już przedstawiony prezesowi NFZ. W jego ocenie ten produkt kontraktowy jest bardzo potrzebny, ale w obecnym budżecie brakuje środków na jego sfinansowanie.