Samorządowym szpitalom grozi finansowa katastrofa? MZ szykuje plan naprawczy

Autor: WOK • Źródło: rp.pl, Rynek Zdrowia28 maja 2021 11:59

Strat finansowych publicznych szpitali nie będą już mogły pokrywać samorządy. Wiele placówek może straci płynność finansową - ostrzegają eksperci.

Samorządowym szpitalom grozi finansowa katastrofa? MZ szykuje plan naprawczy
Publicznym szpitalom grozi lawina zadłużenia? FOT. Shutterstock
  • Po 29 maja samorządy nie będą już mogły pokrywać strat netto SPZOZ-ów w zakresie, o którym mowa w wyroku Trybunału Konstytucyjnego
  • Samorząd ma jednak obowiązek pokrycia strat netto swojego szpitala, w części, do której nie odnosi się wyrok TK
  • Czy nowa sytuacja prawna doprowadzi do lawinowego wzrostu zadłużenia publicznych szpitali?
  • Ze względu na sytuację finansową szpitali niezbędne jest wprowadzenie reformy całego szpitalnictwa - mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski

W sobotę (29 maja) moc prawną traci art. 59 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej, który zobowiązuje samorząd do pokrycia straty finansowej netto szpitala za zakończony rok obrotowy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada 2019 r. (sygn. akt K4/17) szpitale, dla których organem założycielskim są samorządy, zadłużają się, bo wyceny świadczeń zdrowotnych są zbyt niskie. NFZ płaci za nie mniej, niż wynoszą ich rzeczywiste koszty - przypomina „Rzeczpospolita”.

Pat prawny i co dalej?

- Resort zdrowia miał półtora roku na stworzenie nowych przepisów, ale tego nie zrobił. Stawia nas to w sytuacji pata prawnego. Wyrok TK jest zakresowy, co oznacza, że przepis jest niezgodny z konstytucją w pewnym zakresie. Ministerstwo stoi na stanowisku, że jeżeli zadłużenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej wynika z nieadekwatnej wyceny świadczeń, to samorząd jako organ założycielski nie musi pokrywać straty. Jeżeli zaś jest wynikiem złego zarządzania, to nadal ma ten obowiązek - mówi w „Rzeczpospolitej” Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Samorząd ma więc obowiązek pokrycia straty netto, do której nie odnosi się wyrok TK. - Problemem jednak jest to, w jaki sposób precyzyjnie określić zakres zobowiązania samorządu, które pozostało w mocy - stwierdza dr Tomasz Zalasiński z kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka.

Podkreśla, że niewykonanie wyroku TK doprowadzi zapewne w najbliższych latach do lawinowego wzrostu zadłużenia szpitali.

Reforma szpitalnictwa jest niezbędna

25 maja podczas webinarium pt. „Restrukturyzacja szpitali” zorganizowanego przez Pracodawców RP wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapewnił, że w najbliższych dniach Ministerstwo Zdrowia przedstawi koncepcję reformy polskiego szpitalnictwa.

- Podczas spotkania ustalono, iż nie dojdzie do centralizacji szpitalnictwa. Reforma ma się skupić na powołaniu Agencji Rozwoju Szpitali, która z jednej strony zadba o restrukturyzację placówek w najgorszej sytuacji finansowej, a z drugiej o rozwój tych w dobrej kondycji - informują nas Pracodawcy RP.

Przypomnijmy, że szpitale zostaną podzielone (według ich sytuacji finansowej) na kategorie od A - dla najlepszych do D - dla najsłabszych. Zmieni się też dotychczasowa sieć szpitali i zasady ich finansowania. Projekty ustaw mają być gotowe na przełomie czerwca i lipca.

- Wprowadzenie reformy jest niezbędne, ze względu na sytuację finansową szpitali. Obecne zadłużenie sięga kilkunastu miliardów złotych, a zobowiązania wymagalne wynoszą ok. 2 miliardów złotych

Idźmy w jednym kierunku

- Chcielibyśmy, żeby polityka w zakresie zabezpieczenia świadczeń, rozwoju, optymalnego dostosowania do potrzeb zdrowotnych i planów transformacji była spójna, tj. aby wszystkie podmioty działające na danym terenie, szły w jednym kierunku, umiały współpracować i koordynować swoje działania - powiedział podczas webinarium Sławomir Gadomski.
 
- To, co na pewno chcemy osiągnąć, to utworzenie profesjonalnego, scentralizowanego systemu nadzoru nad planami restrukturyzacji, nad systemową restrukturyzacją. W tym celu chcielibyśmy powołać Agencję Rozwoju Szpitali, której zasadniczym celem będzie zapewnienie rozwoju sektora szpitalnictwa oraz wspieranie restrukturyzacji szpitali - podkreślił wiceminister zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum