Samorządowcy umówieni na spotkanie z minister zdrowia i prezesem NFZ

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 12:49

Związek Powiatów Polskich zwrócił się z prośbą o spotkanie w środę (16 grudnia) z minister zdrowia, Ewą Kopacz i prezesem NFZ, Jackiem Paszkiewiczem.

Samorządowcy umówieni na spotkanie z minister zdrowia i prezesem NFZ
Jakie wieści usłyszą dziś wieczorem samorządowcy podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia?

Tematem rozmów będą zasady kontraktowania świadczeń z zakresu lecznictwa zamkniętego na rok 2010, a głownie wysokość planowanych nakładów na te świadczenia.

– To ostatni akt rozpaczy. Fundusz zaproponował o 3 mld zł środków mniej na lecznictwo zamknięte w porównaniu z 2009 rokiem. To nie do przyjęcia – mówi nam Marek Wójcik, dyrektor biura ZPP.

Spotkanie będzie miało charakter roboczy. – Zależało nam nam spotkaniu trójstronnym, bowiem niepokoją nas niekompatybilne komunikaty przekazywane przez minister zdrowia i szefa Funduszu. Kiedy Jacek Paszkiewicz mówi, że na lecznictwo zamknięte bedzie o 262 mln zł mniej, tego samego dnia minister Kopacz twierdzi, że będzie 870 mln zł więcej.

Samorządowcy oczekują, że nastąpi zmiana planu finasowego na 2010 rok na taki, który zagwarantuje środki na lecznictwo zamknięte nie niższe niż w planie na 2009 rok, według stanu na koniec czerwca tego roku.

– Uważamy, że z naszej strony to i tak spory kompromis – mówi Wójcik, przypominając ogromne nadwykonania, których Fundusz nie płaci. – Rozumiemy trudną sytuację platnika, ale  nie może być tak, że problemy finansowe załatwia się kosztem lecznictwa zamkniętego.

Dyrektor Wójcik wskazuje przy tym na wzrost nakładów na refundację leków, a szczególnie na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej.

Samorządowcy planują większą akcję protestacyjną na piątek (18 grudnia). Zdaniem Wójcika, liczba szpitali, które nie chcą podspiać kontraktu z NFZ na 2010 rok stale rośnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum