Samorządowcy odraczają pikiety i chcą wierzyć zdrowotnym decydentom

Autor: ZPP, WOK/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2009 06:02

Związek Powiatów Polskich zdecydował w środę wieczorem (16 grudnia), że odracza zapowiadane protesty samorządowców w stolicy. Pikiety miały odbyć się 18 grudnia pod siedzibami resortu zdrowia i Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

Samorządowcy odraczają pikiety i chcą wierzyć zdrowotnym decydentom
Resort zdrowia zapewnia, że uzupełnienie finansowania lecznictwa szpitalnego w 2010 r. ma wynieść ok. 2,9 mld złotych

Decyzję samorządowcy podjęli po rozmowach z minister zdrowia Ewą Kopacz, wiceministrem Jakubem Szulcem i prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem. Dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Funduszu otrzymają informację o wysokości planu finansowego, tak, aby uruchomić procedurę aneksowania lub przedłużania umów z narodowym płatnikiem na rok 2010.

Według podpisanego 16 grudnia przez ministra finansów przyszłorocznego planu finansowego NFZ, łączne uzupełnienie nakładów na lecznictwo szpitalne w 2010 r. ma wynieść prawie 2,9 mld zł w porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami.

Przypomnijmy, że Związek Powiatów Polskich ogłosił ogólnopolską akcję protestacyjną, której powodem były plany dotyczące zmniejszonego finansowania świadczeń szpitalnych w przyszłym roku oraz niepłacenie szpitalom za tzw. nadwykonania.

– Minister zdrowia i prezes NFZ deklarują, że w 2010 roku na lecznictwo szpitalne przeznaczone zostaną środki na poziomie nie niższym od planowanych w bieżącym roku – według stanu na grudzień 2009 rok. Również na poziomie poszczególnych województw dyrektorzy oddziałów NFZ przeznaczą na lecznictwo szpitalne środki na poziomie roku 2009 – poinformował w komunikacie prasowym Kazimierz Kotowski, prezes Związku Powiatów Polskich.

Zgodnie z podpisanym już przez ministra finansów planem NFZ na 2010 rok, łączne uzupełnienie nakładów na lecznictwo szpitalne w 2010 roku ma wynieść ok. 2,9 mld zł w porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami.

Skąd te pieniądze
Według zapewnień resortu zdrowia podczas spotkania z przedstawicielami powiatów, na to dodatkowe finansowanie lecznictwa szpitalnego w 2010 r., składać się mają:
• 530 mln zł – w wyniku decyzji o uwolnieniu 1% rezerwy ogólnej NFZ
• 450 mln zł – wskutek wprowadzenia regulacji powodujących obniżenie nakładów na refundację leków,
• 2 514 mln zł – środki z rezerwy migracyjnej (jak wykazuje doświadczenie ostatnich lat, rozliczenia migracyjne w blisko 80% dotyczą świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego).

W 2010 roku rezerwa migracyjna będzie mogła być uruchamiana przez dyrektorów oddziałów, wyłącznie za zgodą prezesa NFZ. Gwarantować to ma płynność przekazywania środków oraz pewność, że będą one w pierwszej kolejności przekazywane na lecznictwo szpitalne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum