Samorządom coraz bardziej doskwiera brak lekarzy. Czym ich kuszą?

Autor: Rzeczpospolita, PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2018 10:33

Brak działań ze strony rządu, by zatrzymać w Polsce lekarzy, mobilizuje do działania samorządy. Z problemem braku kadry medycznej samorządowcy próbują sobie radzić oferując własne systemy zachęt.

Samorządom coraz bardziej doskwiera brak lekarzy. Czym ich kuszą?
Samorządom coraz bardziej doskwiera brak lekarzy. Czym ich kuszą? Fot. Piotr Waniorek

Szczecin ogłosił, że lekarze, którzy zdecydują się praktykować w lokalnym szpitalu, dostaną mieszkanie z towarzystwa budownictwa społecznego. Wadowice zachęcają specjalizujących się w chorobach wewnętrznych rezydentów dodatkowym 1000 zł miesięcznie, a Oświęcim płaci 2 tys. zł miesięcznego stypendium studentom medycyny, którzy po rezydenturze będą praktykować w miejskim szpitalu - wylicza Rzeczpospolita.

Dodaje, że na podobne stypendia dla uczących się na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Zielonogórskiego województwo lubuskie zabezpieczyło w tegorocznym budżecie 900 tys. zł. Opolskie wsparło działający pierwszy rok Wydział Lekarski na Uniwersytecie Opolskim zapleczem dydaktycznym - w zeszłym roku przekazało uczelni warte 170 mln zł Wojewódzkie Centrum Kliniczne.

Podobnych przykladów jest znacznie więcej. Np. 13 stycznia PAP informowała, że starosta kluczborski Piotr Pośpiech zaoferował 15 tys. zł pensji i mieszkanie dla lekarza internisty, który podejmie pracę w Powiatowym Centrum Zdrowia SA. Na początku br. szpital zawiesił działanie oddziału wewnętrznego z powodu braku lekarzy; na oddziale został tylko ordynator.

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy uważa jednak, że mieszkania i dodatki to inicjatywy epizodyczne i lokalne, a rząd powinien rozwiązać problem globalnie.

W Polsce jest 172,5 tys. lekarzy. Średnio przypada 23,9 lekarza na 10 tys. mieszkańców, podczas gdy w krajach OECD - 35.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum