Samorząd lekarski ponownie apeluje o modyfikację finansowania świadczeń

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 12:00

Naczelna Izba Lekarska opublikowała w piątek (3 kwietnia) na stronie internetowej kolejny apel ws. modyfikacji finansowania świadczeń, przypominając, że wcześniej apelowała o to w pismach do premiera i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego 21 marca br.

FOT. PTWP

„Niestety, pomimo wagi sprawy NRL nie otrzymała w tej sprawie odpowiedzi. Przychodzi więc napisać raz jeszcze i być może trzeba będzie o tym pisać wielokrotnie, gdyż sprawa ma podstawowe znaczenie dla kondycji podmiotów i praktyk udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych” - czytamy w komunikacie

2 kwietnia prezes NRL wystosował do ministra zdrowia pismo przypominające o problemie, w szczególności o tym, że samo ustanowienie możliwości wystawienia faktury niepopartej raportem statystycznym nie jest wystarczającym rozwiązaniem.

W piśmie czytamy m.in: „W istocie owa forma finansowania świadczeniodawców jest swego rodzaju „kredytem”, który trzeba będzie wyrównać świadczeniami udzielanymi w dalszej części roku kalendarzowego. Zwracamy jeszcze raz uwagę, że „nadrobienie” brakujących świadczeń do końca 2020 r. szczególnie w przypadku świadczeń zabiegowych będzie praktycznie niemożliwe”.

„Po pierwsze, tempo wykonywania procedur medycznych będzie wolniejsze z uwagi na wzmożony reżim sanitarny. Samo odwołanie stanu epidemii nie doprowadzi przecież do natychmiastowego powrotu do stosowania poziomu zabezpieczenia sanitarnego sprzed epidemii. Wychodzenie ze specjalnego reżimu sanitarnego potrwa dłuższy czas, tak aby nie dopuścić do nawrotu zachorowań” - dodają autorzy dokumentu.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum