Samorząd lekarski i fizjoterapeutów apelują o wsparcie dla przedsiębiorców branży medycznej

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 16:51

W środę (8 kwietnia) na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowany został apel prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i prezydium Krajowej Rady Fizjoterapeutów do władz publicznych o szczególne wsparcie dla profesjonalistów medycznych i przedsiębiorców branży medycznej.

Fot. Piotr Waniorek/Żelazna Studio

„W obliczu bezprecedensowych w skali dziesięcioleci skutków pandemii COVID19 Prezydia Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Krajowej Rady Fizjoterapeutów, jako przedstawiciele lekarzy, lekarzy dentystów i fizjoterapeutów czują się w obowiązku zwrócenia uwagi władz publicznych na konieczność uwzględnienia w działaniach osłonowych priorytetu, którym powinna być maksymalna ochrona gospodarcza podmiotów wykonujących działalność leczniczą” - czytamy w apelu.

Jak podkreślają jego autorzy pandemia uświadamia nam jak wielkie znaczenie dla przerwania takich kataklizmów ma liczba i wyszkolenie osób wykonujących zawody medyczne.

„Prezydia obu samorządów zawodowych zwracają uwagę, że każda placówka medyczna, niezależnie od źródeł jej finansowania, jest częścią gospodarki, której wartość wymyka się prostemu rachunkowi ekonomicznemu. Jeśli nie zostanie zrobione wystarczająco dużo, aby uchronić branżę medyczną przed zjawiskami masowej likwidacji podmiotów, na wiele lat utracimy ważny strategicznie i wyjątkowo innowacyjny obszar gospodarki” - dodają autorzy dokumentu.

Jak przekonują, placówka branży medycznej nie składa się tylko z personelu i narzędzi jego pracy. To cała materia procedur wypracowanych przez poszczególne zespoły, będąca ich efektem jakość, której zaufali pacjenci. Zauważają, że wiele tysięcy pacjentów zostanie bez opieki, a publiczny system ochrony zdrowia nie ma szans zająć się tą dodatkową grupą, która do tej pory korzystała głównie z komercyjnej opieki medycznej.

„Jest to problem tym ważniejszy, że obecnie cała ochrona zdrowia skupia się na walce z COVID-19, co powoduje, że nie ma możliwości sprawowania opieki w wystarczającym stopniu nad pacjentami z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Problemy te nie znikną i po okresie pandemii znacznie wzrośnie liczba pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy medycznej” - stwierdzają autorzy apelu.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum