Samorząd lekarski: cofnąć kary dla szpitali, urzędnik NFZ przekroczył uprawnienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2009 14:01

Samorząd lekarski żąda cofnięcia decyzji NFZ o nałożeniu na trzy warszawskie szpitale kary w łącznej wysokości blisko 2 mln zł za to, że nie przyjęły reportera TVN24, który w trakcie dziennikarskiej podawał się za chorego na świńską grypę.

Jak poinformował w piątek (31 lipca) przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Andrzej Włodarczyk, do prokuratury trafi zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędnika Narodowego Funduszu Zdrowia. Miałoby ono polegać na przekroczeniu uprawnień i działaniu na szkodę interesu publicznego.

- Samorząd lekarski - jestem upoważniony do przedstawienia żądania - domaga się cofnięcia decyzji NFZ i wyciągnięcia konsekwencji - z odwołaniem włącznie, wobec osób, które podjęły decyzję o ukaraniu tak wysokimi kwotami - powiedział Włodarczyk. Jego zdaniem, decyzję wydano zanim sprawę wyjaśniono.

Fundusz nałożył ponad 1 mln zł na szpital MSWiA, 500 tys. zł na Szpital im. Orłowskiego i 400 tys. na Szpital Czerniakowski. Wysokość kary - jak informował NFZ - zależy od kontraktu szpitala. Jednocześnie NFZ wystosował pismo do organów założycielskich tych szpitali z „wnioskiem o wyciągnięcie konsekwencji”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum