Samorząd lekarski chce zwiększenia wycen za pierwsze porady u specjalistów

Autor: oprac. JJ • Źródło: NIL/Rynek Zdrowia10 listopada 2021 16:01

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zajęło stanowisko w sprawie wycen za pierwsze porady u specjalistów w AOS. Zmienione zarządzenie w tej sprawie jeszcze w listopadzie opublikowało NFZ. Rada Lekarska chce podwyższenia współczynnika stosowanego przy rozliczaniu porad pierwszorazowych udzielanych dorosłym.

Uwagi prezydium NRL dotyczą nowelizacji zarządzenia w sprawie wyceny świadczeń w AOS Fot. PTWP
  • Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje, aby zwiększyć współczynnik stosowany przy rozliczaniu porad pierwszorazowych w AOS udzielanych świadczeniobiorcom powyżej 18. roku życia
  • Chodzi o porady u specjalistów w zakresie alergologii, endokrynologii, kardiologii i neurologii
  • W ocenie prezydium NRL zaproponowany w zarządzeniu NFZ z listopada współczynnik jest niewystarczające do rozliczenia rzeczywistych kosztów udzielenia świadczeń

Nowa wycena w AOS według NFZ pochłonie 43 mln zł

Projekt nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w sprawie wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej został opublikowany na początku listopada. Zaproponowano w nim wyższy wskaźnik przy rozliczeniu za pierwszą wizytę u wybranych specjalistów - chodziło o alergologa, endokrynologa, kardiologa i neurologia. Zmiany mają - jak szacuje NFZ - kosztować prawie 43 mln zł.

Dokument został przekazany do konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać do 12 listopada. Jak czytamy w projekcie nowe przepisy będą stosowane "do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 listopada 2021 r."

Stanowisko ws. zaproponowanych rozwiązań wydało Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Sprawdź: NFZ zapłaci więcej za AOS. Jest projekt rozporządzenia. Zmiany mają skrócić kolejki do specjalistów

Samorząd lekarski chce zwiększenia wycen za pierwsze porady u specjalistów

- Prezydium NRL postuluje podwyższenie zaproponowanego w projekcie współczynnika stosowanego przy rozliczaniu porad pierwszorazowych udzielanych świadczeniobiorcom powyżej 18. roku życia – czytamy w stanowisku.

W ocenie prezydium NRL zaproponowany w zarządzeniu współczynnik jest niewystarczający do rozliczenia rzeczywistych kosztów udzielenia świadczeń w wymienionych placówkach opieki ambulatoryjnej.

Prezydium NRL zwraca także uwagę, że podniesienie wyceny świadczeń w odniesieniu tylko do czterech wskazanych kategorii świadczeń specjalistycznych nie rozwiązuje problemu ogólnego niedoszacowania świadczeń z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Czytaj również: Nowy zawód medyczny staje się faktem. Rozporządzenie MZ lada dzień wejdzie w życie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum