Samorząd chce podnieść składki. Lekarze się buntują

Autor: wyborcza.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2014 09:15

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Naczelna Rada Lekarska nie zajęła się projektem konwentu prezesów regionalnych izb lekarskich nt. podwyższenia obowiązkowej składki dla lekarzy z 40 do 60 zł miesięcznie. Miała się nim zająć 27 czerwca.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zastrzegł, że prowadzona jest dyskusja na ten temat, ale nie ma w tej sprawie podjętych żadnych decyzji.

CzytajSkładki są za niskie. Czy samorząd zawodowy sięgnie do lekarskich kieszeni?

Gazeta Wyborcza, komentując pomysł podwyższenia składek, zwraca uwagę, że wielu lekarzom się to nie podoba. Najchętniej w ogóle wypisaliby się z izb lekarskich. To jednak niemożliwe. Zgodnie z przepisami przynależność do samorządu zawodowego jest dla nich obowiązkowa.

Jeśli jakiś lekarz wypisze się z izby, traci prawo wykonywania zawodu. Płacą więc składki, zwłaszcza kiedy potrzebują od izby zaświadczenia czy zgody na założenie prywatnego gabinetu albo kiedy grozi się im egzekucją komorniczą. Płacą, ale niechętnie, czego dowodem są dopiski na przelewach: "haracz" albo "udławcie, się pijawki".

Teraz, kiedy pojawił się pomysł podwyżki, na forach internetowych lekarze proponują referendum w sprawie obowiązkowej przynależności do izb.

O zlikwidowaniu obowiązkowej przynależności do izb nie ma jednak mowy. O ustanowieniu samorządów zawodowych mówi punkt 17 konstytucji.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum