×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Samorząd Elbląga poprosił NFZ o interwencję ws. lekarzy rodzinnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 września 2020 08:26

Samorząd Elbląga poprosił NFZ w Olsztynie o "podjęcie działań mających na celu poprawę organizacji pracy przychodni". Mieszkańcy skarżą się na trudności w dodzwonieniu się do lekarzy i braku możliwości osobistych wizyt w gabinetach - podał magistrat.

Samorząd Elbląga poprosił NFZ o interwencję ws. lekarzy rodzinnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik prasowa prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak poinformowała PAP, że "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców" pełniący obowiązki prezydenta miasta Janusz Nowak zwrócił się z pismem do dyrektora warmińsko-mazurskiego NFZ w sprawie funkcjonowania gabinetów lekarzy rodzinnych.

- W związku z coraz częstszymi sygnałami od mieszkańców o trudnościach z dostępem do bezpośredniego kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu Janusz Nowak zwrócił się z prośbą o podjęcie stosownych działań, mających na celu poprawę organizacji pracy przychodni w naszym województwie oraz zapewnienie swobodnego dostępu obywateli do lekarza pierwszego kontaktu w sytuacjach, które tego wymagają - poinformowała Joanna Urbaniak.

Dodała, że do magistratu docierają informacje od mieszkańców, którzy mają kłopoty z dostępem do bezpośredniego kontaktu z lekarzem "nawet w przypadku występowania przesłanki".

"Dodatkowym problemem jest samo uzyskanie telefonicznego połączenia z przychodnią. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przychodni, jednakże takie działanie poszczególnych kierowników i pracowników przychodni rzutuje negatywnie na całe środowisko lekarzy rodzinnych" - napisał Nowak w piśmie do NFZ.

Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil poinformowała PAP, że Fundusz nie odniesie się obecnie do kwestii podniesionych w piśmie Nowaka, ponieważ pismo to jeszcze nie dotarło do tej instytucji.

- Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ nie otrzymał skarg od pacjentów w sprawie trudności z dostępnością do lekarzy rodzinnych na terenie Elbląga. Jednak takie informacje dotarły do nas 14 września 2020 r. z mediów lokalnych, do których zgłosili się pacjenci skarżący się na brak możliwości kontaktu z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Oddział jest w trakcie wyjaśniania sygnalizowanych przez pacjentów problemów - poinformowała Mil.

Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ dodała, że do olsztyńskiego Funduszu wpłynęły dotychczas dwie oficjalne skargi i dwa zgłoszenia telefoniczne od pacjentów zgłaszających problemy z dodzwonieniem się do lekarzy rodzinnych.

- Oddział na bieżąco rozpatruje takie sprawy i także w tych przypadkach zwrócił się do przychodni POZ z poleceniem właściwej organizacji pracy przychodni - poinformowała Mil. 

PAP - Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze