×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Salowe poskarżyły się na warunki pracy i płacy. Wyniki kontroli PIP do połowy lipca

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 17 czerwca 2023 08:00

Po protestach salowych zatrudnionych przez firmy outsourcingowe w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach w 2021 roku, wywołanych niskimi płacami i poniżającymi warunkami pracy, interweniowała PIP, czego efektem była zmiana formy zatrudnienia części pracowniczek na umowę o pracę. Problemy salowych z Gorlic nie zostały jednak do końca rozwiązane. Ponownie w tym roku zwróciły się o pomoc.

Salowe poskarżyły się na warunki pracy i płacy. Wyniki kontroli PIP do połowy lipca
Salowe ze szpitala w Gorlicach proszą o interwencję w sprawie warunków pracy i płacy. Fot. AdobeStock

 

Prośba o interwencję

Jak poinformowała Posłanka Daria Gosek-Popiołek, skontaktowały się z nią salowe z gorlickiego szpitala, przekazując informację, że w ramach zatrudnienia w zewnętrznej firmie nadal dochodzi do uporczywego naruszania praw pracowniczych.

Jak komentuje posłanka: „nagminne jest zastępowanie umów o pracę umowami zlecenia i proponowanie osobom sprzątającym, by podpisywały umowy na prowadzenie przez nie działalności gospodarczej nierejestrowanej, co pozbawia je prawa do jakichkolwiek świadczeń”.

Dodaje: „W związku z tym w marcu złożyłam wniosek o przeprowadzenie kolejnej kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy i teraz otrzymałam potwierdzenie, że wkrótce się ona rozpocznie. To daje nadzieję na poprawę warunków pracy pracowników i pracowniczek niemedycznych w tym szpitalu”.

Będzie ponowna kontrola PIP

W odpowiedzi na pismo posłanki, sygnalizujące możliwe naruszanie praw pracowniczych wobec pracowników i osób wykonujących prace na terenie szpitala Specjalistycznego im. Klimontowicza w Gorlicach, Józef Bajdel, Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie poinformował o konieczności przeprowadzenia czynności kontrolnych, aby zbadać podnoszone zarzuty.

- Kontrola zostanie podjęta niezwłocznie, a o jej wynikach zostanie Pani powiadomiona w odrębnym piśmie, najpóźniej do dnia 12.07.2023 r. – poinformował w swoim piśmie Okręgowy Inspektor Pracy posłankę Gosek-Popiołek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum