Salowe i sanitariusze walczą o dodatek za pracę w święta i nocą. Chodzi o "poczucie sprawiedliwości"

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia12 października 2022 05:30

Choć salowe i sanitariusze, podobnie jak medycy, pracują w systemie zmianowym, to za pracę w nocy i święta dodatków nie otrzymują. Posłowie Lewicy chcą to zmienić i złożyli w Sejmie projekt ustawy w sprawie. We wtorek, 11 października, o pomyśle opowiadali podczas konferencji prasowej. - Ta zmiana jest bardzo istotna dla poczucia sprawiedliwości - przekonuje Krystian Krasowski, prezes Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.

Salowe i sanitariusze walczą o dodatek za pracę w święta i nocą. Chodzi o "poczucie sprawiedliwości"
Pracownicy niemedyczni też chcą datek za pracę w nocy i w święta. Fot. Shutterstock
  • Pracownicy działalności podstawowej, podobnie jak medycy, pracują w systemie zmianowym - w porze nocnej oraz w niedziele i święta - ale dodatek z tego tytułu otrzymują jedynie medycy
  • Grupa posłów Lewicy złożyła w Sejmie projekt ustawy, który gwarantowałby wypłatę dodatków także salowym, sanitariuszom, pracownikom serwisowym czy sprzątaczkom
  • Koszt wprowadzenia zmian posłowie oszacowali na 300 mln zł rocznie, a pokryć miałby go Narodowy Fundusz Zdrowia
  • - Ta zmiana jest bardzo istotna dla poczucia sprawiedliwości pracowników - przekonuje Krystian Karol Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia

Salowe i sanitariusze chcą dodatku za pracę w święta i nocą

Złożony w sejmie projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje objęcie dodatkiem za pracę w systemie zmianowym w porze nocnej oraz w niedziele i święta pracowników zawodów niemedycznych, tzw. działalności podstawowej, a więc sanitariuszy szpitalnych, salowe, pracowników gospodarczych, serwisowych oraz sprzątaczki i sprzątaczy. Teraz taki dodatek obowiązuje jedynie w zawodach medycznych

Koszt wprowadzenia zmian posłowie oszacowali na 300 mln zł rocznie, a pokryć go miałby Narodowy Fundusz Zdrowia. Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych, które sprawdzą go formalnie, a także pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej. Jego autorzy proponują, aby wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

O szczegółach projektów we wtorek, 11 października, podczas konferencji prasowej opowiadali posłanka Marcelina Zawisza (Lewica), która koordynuje prace w tym temacie, Krystian Karol Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia oraz Marta Sasin, liderka OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronnie Zdrowia z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Bez dodatków dla niemedycznych. Krasowski: to nierówne traktowanie

Marta Sasin w trakcie konferencji przedstawiła sytuację w radomskich szpitalach jako przykład wprowadzenia zmian w ustawie o działalności leczniczej, dotyczących wynagrodzeń pracowników niemedycznych w ochronie zdrowia.

- Projekt nowelizacji ustawy trafił już do Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych. Teraz czekamy na rozpoczęcie procesu legislacyjnego. W tym czasie będziemy zwracali się do innych klubów parlamentarnych o poparcie tej ustawy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krystian Karol Krasowski, prezes OMZZ Personelu Pomocniczego.

Dodaje: - Tak naprawdę nowelizacja niewiele zmienia w samej ustawie. Dodaje jedynie jeden jej punkt mówiący o tym, że pracownicy niemedyczni, bez wskazania jakiej to dotyczy grupy – czy działalności podstawowej czy innych – są objęci dodatkami za pracę w porze nocnej i świątecznej, w takiej samej procentowej wysokości jak pracownicy medyczni.

Jak wyjaśnia Krasowski, taki dodatek za pracę w nocy i święta funkcjonował przez bardzo długi okres, jednak do najnowszej ustawy zostało wpisane wprost – że taki dodatek dotyczy tylko pracowników medycznych.

- Ta zmian jest bardzo istotna dla poczucia sprawiedliwości pracowników. Pracują w jednym środowisku, w jednym zakładzie pracy z medykami. Pomagają medykom i jeżeli pomija się fakt, że też pracują w godzinach nocnych i święta, rodzi to poczucie niesprawiedliwości – mówi Krasowski.

Nie tylko aspekt finansowy, ale i prospołeczny

Jak podkreśla prezes Krasowski, celem OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia jest wykazanie, że dzięki zniwelowaniu tej nierówności lojalni i doświadczeni pracownicy pozostaną w systemie publicznej ochrony zdrowia.

- Takich pracowników potrzeba systemowi i nieprawdą jest, że każdy kto przyjdzie wprost z ulicy może wykonywać taką pracę. Dodatkowo do pracy skusimy te osoby, które w państwowym systemie ochrony zdrowia się odnajdą jako pracownicy niemedyczni. Mówimy tu nie tylko o aspekcie finansowy, ale także o pro pracowniczym i prospołecznym – podkreśla Krasowski.

Teraz autorów nowelizacji ustawy czekają rozmowy z Klubami Parlamentarnymi i zabieganie o jej poparcie. Jak mówi Krasowski, pisma w tej sprawie zostały wysłane także do największych central związkowych. Na przyjęcie nowelizacji byłaby większa szansa, gdyby projekt uzyskał poparcie Komisji Trójstronnej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum