Salowe i sanitariusze bez dodatków za pracę z pacjentami covidowymi. Nie są "personelem medycznym"

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 11:55

Salowe, sanitariusze, rejestratorki medyczne oraz inni pracownicy z "pierwszej linii frontu" w walce z koronawirusem, bez których żaden szpital nie byłby w stanie funkcjonować, zostaną bez dodatku za pracę przy zwalczaniu epidemii.

Salowe i sanitariusze bez dodatków za pracę z pacjentami covidowymi. Nie są "personelem medycznym"
Bez tych pracowników żaden szpital nie byłby w stanie funkcjonować Fot. Archiwum

Sprawa dodatków dla medyków budzi kontrowersje od października. W pierwszej wersji ustawy covidowej, która została podpisana przez prezydenta, pieniądze mieli otrzymać wszyscy pracujący z chorymi na Covid-19, ale nie zaczęła ona obowiązywać, bo jej nie opublikowano. Ostatecznie nowelizacją ustawy ograniczono wypłatę do dodatku dla medyków skierowanych do pracy  przez wojewodów - informuje Gazeta Krakowska.

Taki kształt dokumentu spotkał się z licznymi głosami protestów ze strony środowisk medycznych. W związku z tym 1 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie prezesowi NFZ, które rozszerzyło grupę uprawnionych do dodatku na wszystkie osoby z personelu medycznego zaangażowane w walkę z Covid-19, łącznie z ratownikami medycznymi i diagnostami laboratoryjnymi.

Ten zapis pominął jednak część pracowników szpitali zaangażowanych w walkę z epidemią. Chodzi m.in. o salowe, sanitariuszy, czy sekretarki medyczne. Oni również na co dzień mają styczność z osobami zakażonymi. Pomimo zagrożenia, dodatku za walkę z Covid-19 nie dostaną, ponieważ nie mieszczą się w pojęciu „personelu medycznego”, dla którego przewidziano dodatkowe pieniądze.

Jak mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, sanitariusze i salowe są najbardziej narażeni, ponieważ najdłużej przebywają z pacjentami. Ich praca jest bardzo ciężka, dlatego placówka przymierza się, by za październik wypłacić im dodatki z funduszu szpitala. Za listopad potrzebnych byłoby trzy razy więcej środków i nie wiadomo, czy będzie szpital będzie mógł sobie na to pozwolić.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum