Sądecczyzna: czy szpitale mają wyręczać POZ?

Autor: Gazeta Krakowska, LJ/ Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2009 18:00

Oddział laryngologiczny w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu przyjmuje pacjentów tylko do godz. 14.45... Może to rodzić problemy.

Sądecczyzna: czy szpitale mają wyręczać POZ?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

„Gazeta Krakowska“ informuje o tym, powołując się na odmowę przyjęcia chorych na oddział laryngologiczny po tej godzinie. Dziennik opisuje dwa przypadki.

W pierwszym dwuletnia dziewczynka włożyła sobie do nosa koralik. W dwóch szpitalach – w Krynicy i Nowym Sączu – nie uzyskała pomocy. W drugim przypadku, 17-miesięczna dziewczynka włożyła sobie do nosa bazię. Jak wyjaśniła Alicja Jarosińska, dyrektor Szpitala im. J. Dietla w Krynicy, do którego trafiło dziecko, placówka „nie ma ani laryngologa, ani nawet oddziału ratunkowego, więc wezwano karetkę i ze szpitalną lekarką wysłano dziewczynkę do szpitala w Nowym Sączu“.

– Tam jest przecież oddział laryngologiczny. Niestety, w sądeckim szpitalu odmówiono dziecku pomocy - opowiada.

Dyrektor Szpitala, Artur Puszko, wyjaśnia, że mają oddział laryngologiczny, który pracuje od 7 do 14.35. Po tej godzinie nie ma na oddziale dyżurującego lekarza.

– Skoro dziecko przywieziono po tej godzinie, to nie można mówić o odmowie udzielenia pomocy – twierdzi dyrektor, zwracając uwagę, że gdyby dziecko nadawało się do przyjęcia na oddział laryngologiczny, w sytuacji zagrożenia życia lub choroby laryngologicznej, która wymagałaby hospitalizacji, to dziecko byłoby przyjęte. – Całodobowy nadzór nad oddziałem pełni bowiem ordynator, który w takim przypadku byłby wezwany do szpitala.

Po drugie dyrektor prosi o odrobinę krytycyzmu:

– W drugim przypadku, dziecko z bazią w nosie przyjechało do nas „erką“ z lekarzem. Potem pytamy, gdzie są nasze pieniądze. Na studiach medycznych z laryngologii jest nauczanie, jak m.in. wydobywać ciała obce z nosa czy oka. Taki zabieg może wykonać lekarz POZ lub dyżurujący na izbie przyjęć.

Finał tej historii jest taki, że dziecko trafiło do prywatnego gabinetu lekarskiego, gdzie bazię usunięto.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum