Są pieniądze na profilaktyczne badania w kardiologii - chętnych brak

Autor: AS/Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2008 11:25

Są pieniądze na profilaktyczne badania chorób układu krążenia, ale z powodu ograniczeń wiekowych pacjentów te fundusze pozostają niewykorzystane.

Co roku lekarze rodzinni podpisują umowy z NFZ na badania swoich pacjentów pod kątem chorób układu krążenia. Program profilaktyczny, który ma ratować ludzi przed przedwczesną śmiercią nie sprawdza się z powodu narzuconych odgórnie ograniczeń wiekowych. Badaniom bowiem mogą być poddani pacjenci, którzy w tym roku ukończyli 35, 40, 45, 50 i 55 lat. Przed rokiem był jasno określony przedział wiekowy 35-55 lat, co znakomicie ułatwiało realizację programu i zapewniło większą frekwencję.

Jak podaje Kurier Lubelski, na Lubelszczyźnie, która jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby wykonanych badań profilaktycznych chorób układu krążenia, na 150 tysięcy osób zakwalifikowanych do programu, jedynie u 32 tysięcy osób takie badania przeprowadzono. Są przy tym na Lubelszczyźnie przychodnie, które choć podpisały umowy, do tej pory nie wykonały ani jednego badania nie tylko z powodu ograniczeń wiekowych, ale również ze względu na czas, jaki zabiera towarzysząca badaniu papierkowa robota.

Lekarze rodzinni niską frekwencję, pomimo starań ośrodków medycyny rodzinnej, rozsyłających zaproszenia na badania do osób spełniających wymogi wiekowe, tłumaczą brakiem czasu zdrowych, młodych pacjentów.

Sytuacja nie wygląda wcale lepiej w Mazowieckiem. - Lekarze nie garną się specjalnie do podpisywania tych umów - mówi Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału NFZ.

Na fiasko programu profilaktyki chorób układu krążenia z niepokojem patrzą kardiolodzy. Każdego roku na choroby serca i naczyń umiera 170 tysięcy Polaków. Wczesne wykrycie pierwszych symptomów choroby i zmiana trybu życia oraz zastosowanie w porę leczenia farmakologicznego pozwala na uratowanie połowy chorych, którym zagraża zawał czy udar mózgu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum