gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia | 22-01-2013 09:27

Są nowe standardy; czy anestezjolodzy zażądają podwyżek?

Od wtorku (22 stycznia) w anestezjologii obowiązują nowe wymagania kadrowe dotyczące znieczulania pacjentów do zabiegów. Wprowadzone zostały rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę, że w wyniku zmiany przepisów, dzieci do lat 3 oraz najciężej chorych nie mogą już znieczulać lekarze z I stopniem specjalizacji. Nie wolno im również samodzielnie dyżurować.

Tym samym nowe przepisy wyeliminują z dyżurów co czwartego anestezjologa. 1413 osób wykonujących ten zawód (na w sumie 6067 anestezjologów) ma bowiem tylko I stopień specjalizacji - ukończyły ją w starym systemie przed 1999 r. i nie uzupełniły kwalifikacji.

Ponadto od 1 lipca 2017 r. każdy szpital powiatowy musi mieć co najmniej 4 stanowiska do intensywnej terapii, a do każdego z nich przypisanego jednego anestezjologa. Obecnie większość powiatowych szpitali zatrudnia jednego lub co najwyżej dwóch lekarzy z tej dziedziny medycyny. Trzeba więc będzie podwoić obsadę.

Dyrektorzy szpitali obawiają się lawiny żądań płacowych ze strony anestezjologów.

Ale to nie wszystkie wydatki, na jakie muszą być przygotowane szpitale. Oprócz kadry będą musiały uzupełnić także sprzęt oraz dokonać kosztownych remontów. Na te zmiany dostały jednak więcej czasu. Zakupów sprzętowych powinny dokonać do końca 2016 r., a sale intensywnej terapii przebudować po kolejnych dwóch latach.

Więcej: www.gazetaprawna.pl