SLD: szpitalni kapelani powinni zrezygnować ze swoich pensji

Autor: KAI, Dziennik/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2009 11:27

Żaden z kapelanów nie dostaje 4 tys. zł - tak ks. Jerzy Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia skomentował Katolickiej Agencji Informacyjnej propozycję posłów SLD, by na czas kryzysu kapelani szpitalni wstrzymali się od pobierania pensji. Zdaniem SLD, kapelani zarabiają nawet 4-5 tys. zł, co przekracza dwukrotnie wynagrodzenie pielęgniarek.

Jak podał Dziennik, SLD chce by Kościół na czas kryzysu ekonomicznego nakazał kapelanom posługującym w szpitalach rezygnację z otrzymywanych pensji. Zdaniem posła Jerzego Wenderlicha, w zeszłym roku pielęgniarki zarabiały średnio 2 tys. zł, lekarze 3 tys., a wynagrodzenie kapelana szpitalnego wynosiło ok. 4-5 tys. zł.

- To bujda i nieprawda, żaden z kapelanów nie dostaje 4 tysiące - uważa krajowy duszpasterz służby zdrowia, ks. Jerzy Jachimczak. - Nie ma w ogóle mowy o takich zarobkach - wiem o tym, bo codziennie kontaktuję się z kapelanami.

Dodaje, że jeżeli kapelan jest zatrudniony na ćwierć lub pół etatu, jego zarobki wynoszą ok. 800 zł, a najwyżej 1000-1200 zł.

- Jest to wynagrodzenie minimalne w stosunku do wielkiej pracy, jaką wykonują - stwierdza.

Ks. Jachimczak wyjaśnia, że kapelani stawiają się na każde wezwanie chorych, często kilka razy dziennie lub podczas ostrego dyżuru w nocy.

- Podczas dwugodzinnego obchodu chodzi po wszystkich salach, rozmawia naprawdę z wieloma pacjentami, często przypada na niego 300 do 600 łóżek - mówi ks. Jachimczak.

- W mniejszych miejscowościach funkcję kapelanów szpitalnych spełniają księża z miejscowych parafii, którzy nie pobierają pensji. Nie mają szpitalnego etatu, a jakiekolwiek wynagrodzenie zależy wyłącznie od dyrektora szpitala - tłumaczy krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum