SLD opracuje "białą księgę" nt. kontraktów NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 15:44

SLD zapowiedział "białą księgę" na temat tegorocznych kontraktów NFZ. Sojusz chce pokazać w niej m.in. przypadki, w których modernizowane w ostatnich latach publiczne szpitale zostały pominięte przy podpisywaniu przez Fundusz nowych kontraktów.

- Spotykaliśmy się w województwach z przedstawicielami pacjentów, z lekarzami, z dyrektorami szpitali publicznych i publicznych przychodni po to, aby zapytać, jak wygląda kontraktacja NFZ właśnie z tymi szpitalami i przychodniami. Jesteśmy mocno zmartwieni tym, co zobaczyliśmy w województwach - podkreślił Joński na wtorkowej (10 stycznia) konferencji prasowej.

- Okazuje się, że publiczne placówki: szpitale i przychodnie zostały zastąpione prywatnymi gabinetami, które w większości nie mają ani kadry, ani specjalistów, ani sprzętu - dodał. 

Według niego gabinety te dopiero zaczynają kompletować specjalistów i sprzęt. - Specjalistów próbują podkupić z przychodni, natomiast na sprzęcie będą chcieli pracować tym, który został zakupiony przez samorządy wojewódzkie i miejskie. Na to naszej zgody być nie może - dodał rzecznik SLD.

Jak zapowiedział Joński, SLD zamierza więc opracować "białą księgę" dotyczącą kontraktów NFZ na ten rok.

- Będziemy chcieli pokazać wszystkie miasta i województwa, gdzie publiczne szpitale, które przez ostatnie lata były finansowane z budżetu województw i miast, były modernizowane, zakupiony był dodatkowy sprzęt, a na dobrą sprawę zostały pominięte w nowych kontraktach - zaznaczył Joński.

Powtórzył też, że SLD domaga się odwołania prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza. Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński komentując dla zapowiedź SLD powiedział, że oddziały wojewódzkie Funduszu podpisują umowy w oparciu o ranking lecznic. - Nie ma w nim kryterium dotyczącego tego, czy właściciel jest prywatny, czy publiczny - podkreślił.

Joński i, obecny na konferencji, Tomasz Kamiński zaapelowali ponadto do PO i rządu o poparcie, przygotowanego przez SLD, projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, który zakłada usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy na nieprawidłowe wypisanie recepty.

- Chcemy dziś zapytać PO, pana premiera Donalda Tuska, koalicję rządzącą, czy są gotowi poprzeć nasz projekt ustawy refundacyjnej i naprawić tę sytuację, z którą mamy do czynienia od 1 stycznia? - pytał Joński.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum