Rzeszowskie szpitale odpowiadają na pytania Watchdog dot. żywienia pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2020 13:32

Sieć Obywatelska Watchdog Polska sprawdza, jak żywieni są pacjenci w szpitalach. Zapytała o to m.in. cztery rzeszowskie lecznice. Padły pytania o rodzaje diet, skargi, które zgłaszają pacjenci, a także czy pacjent może w danym szpitalu liczyć na dania wegetariańskie bądź wegańskie.

Szpitale odpowiadają na 16 pytań dotyczących żywienia Fot. Archiwum

Wniosek z prośbą o informację otrzymały: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2, szpital MSWiA oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1. Wszystkie szpitale udzieliły odpowiedzi na przesłane pytania, których jest w sumie 16 - informuje Gazeta Wyborcza.

Wszystkie dotyczyły żywienia w roku 2018. Pytano m.in., czy w szpitalu zatrudniono dietetyka/dietetyków? Jaka jest wysokość całościowej dziennej stawki żywieniowej przypadającej na jednego pacjenta szpitala? Czy w szpitalu kontroluje się jakość posiłków podawanych pacjentom? Czy na życzenie pacjenta szpital zapewnia dietę wegetariańską lub wegańską?

Np. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie podał, że zatrudnia dietetyków, a stawka żywieniowa na jednego pacjenta wynosi 10 zł.

Szpital przeprowadza kontrole jakości posiłków podawanych pacjentom, a odpowiada za nie główny dietetyk placówki. Jeśli chodzi o ewentualne skargi, pacjent może je składać do pielęgniarki oddziałowej w danej klinice. Ponadto może je zgłosić do pełnomocnika dyrektora ds. pacjenta.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska w celu sprawdzenia prawdziwości odpowiedzi, które podają szpitale z całej Polski, uruchomiła platformę „Sprawdzamy, jak to jest". Każdy może się zalogować w serwisie, przeczytać dokument przesłany z danego szpitala i zaznaczyć w okienku obok właściwą odpowiedź. Kiedy tę samą odpowiedź zaznaczy kilku użytkowników, system uznaje, że jest ona poprawna.

Prace nad raportem dotyczącym żywienia w polskich szpitalach trwają.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum