Rzeszowski szpital kliniczny likwiduje neurologię, bo oddział jest nierentowny

Autor: oprac. MS • Źródło: Nowiny24/ Rynek Zdrowia02 czerwca 2021 16:37

Klinika Neurologii w KSW nr 1 w Rzeszowie z dniem 1 czerwca została zamknięta. Nieoficjalnie dlatego, że nie przynosiła zysków. Personelowi wręczono miesięczne wypowiedzenia.

Rzeszowski szpital kliniczny likwiduje neurologię, bo oddział jest nierentowny
Dyrekcja Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie podjęła decyzję o likwidacji neurologii. Fot. Shutterstock
  • Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 zdecydował o zamknięciu z dniem 1 czerwca br. Kliniki Neurologii
  • Dzień wcześniej, 31 maja, wszyscy pracujący na neurologii lekarze otrzymali wypowiedzenia w formie pisemnej, bez podania przyczyny
  • Dyrekcja lecznicy we wniosku złożonym w urzędzie wojewódzkim o zamknięcie oddziału jako przyczynę podaje konieczność działań, służących optymalizacji kosztów i poprawę sytuacji finansowej szpitala

 Radny wojewódzki Jacek Kotula oświadczył, podczas zwołanej konferencji prasowej, że w poniedziałek, niezgodnie z prawem, wręczono wypowiedzenie lekarzom oddziału neurologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1, pozostawiając im miesięczny okres wypowiedzenia. Lekarze zostali też zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy - podają Nowiny24.

Neurologię zlikwidowano z dnia na dzień, decyzja zaskoczyła wszystkich

Wyjaśnił też, że prawdopodobnie w miejsce likwidowanego oddziału powstanie nowy oddział psychiatryczny. Zdaniem radnego, w tym oddziale ma znaleźć zatrudnienie żona lekarza, który przygotował umowę na sprowadzenie od krakowskiej spółki robota chirurgicznego da Vinci. Ma zostać dyrektorem nowo powołanego Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

Jeden ze zwolnionych lekarzy, chcący pozostać anonimowym, potwierdza, że wszystkim lekarzom z oddziału wręczono wypowiedzenie umów cywilno-prawnych bez podania pisemnie przyczyn tej decyzji.

Podkreśla też, że oddział był zawieszony od 14 marca z uwagi na przemianowanie go na oddział covidowy. W połowie maja oddział covidowy przestał istnieć, po czym przez dwa tygodnie podlegał odkażaniu. 28 maja lekarze otrzymali ustną informację, że oddział zostanie zlikwidowany, trzy dni później wręczono im wypowiedzenia.

Nierentowny nie oznacza, że niepotrzebny 

Jak informują Nowiny24, dyrekcja szpitala złożyła w urzędzie wojewódzkim wniosek o zamknięcie oddziału jako przyczynę podając konieczność działań, mających na celu optymalizację kosztów i poprawę sytuacji finansowej szpitala, w związku z realizowanym planem naprawczym.

Wojewoda zwróciła się z prośbą o opinię w tej sprawie do wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neurologii, który w odpowiedzi podkreślił, że czasowe zamknięcie oddziału może spowodować pogorszenie opieki nad pacjentami neurologicznymi w Rzeszowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum