XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Rzeszów: uniwersytet promuje ideę zakupu robota Da Vinci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2018 12:30

Na Uniwersytecie Rzeszowskim można było obejrzeć operację usunięcia prostaty wykonywaną za pomocą robota Da Vinci w Klinice Urologii w Szpitalu Klinicznym w Leverkusen.

Jeden z robotów da Vinci znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Fot. Materiały prasowe WSS we Wrocławiu

Transmisja operacji to jeden z elementów kampanii promującej ideę zakupu robota Da Vinci dla Podkarpacia. Samorząd województwa chce, aby robot był wykorzystywany w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Jego zakup zamierza sfinansować ze środków unijnych. Przygotowania do tego trwają od dwóch lat - informuje Gazeta Wyborcza.

W kwietniu 2017 r. podpisane zostało porozumienie w sprawie szkolenia rzeszowskiego personelu w klinice w Leverkusen, która ma taki sprzęt. Przeszkolonych ma zostać dwóch urologów, anestezjolog i pielęgniarka instrumentariuszka.

W Polsce roboty Da Vinci znajdują się we Wrocławiu, Warszawie i Toruniu. Do tej pory nie są finansowane w ramach NFZ.

Zbigniew Król, wiceminister zdrowia, poinformował, że MZ zamierza stworzyć specjalny program, dzięki któremu wprowadzenie takich rozwiązań w Polsce będzie możliwe. Program robotyzacji jako pierwszy ma zostać wdrożony w Rzeszowie.

Więcej: www.rzeszow.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum