×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rzeszów: przejęcie szpitala wojewódzkiego - uczelnia się waha

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia09 grudnia 2017 19:54Aktualizacja: 09 grudnia 2017 20:07

Jak już pisaliśmy Sejmik Województwa Podkarpackiego chce nieodpłatnie przekazać Uniwersytetowi Rzeszowskiemu szpital kliniczny. Władze uniwersytetu wahają się czy przejąć placówkę. Obecnie wyraźnie podkreślają, że powodem odsuwania decyzji w czasie jest zadłużenie szpitala.

Rzeszów: przejęcie szpitala wojewódzkiego - uczelnia się waha
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Radni województwa zgodzili się na przekazanie Uniwersytetowi Rzeszowskiemu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wyraźnie podkreśla, że władze uniwersytetu chciałyby od podstaw wybudować nowy szpital kliniczny.

Jak zauważa rektor "stworzenie szpitala uniwersyteckiego to nie zmiana szyldu", ale powstanie placówki z bardzo wysokim poziomem badań, lecznictwa i dydaktyki.  - Tego szpital nr 1 w tym momencie nam nie zapewnia. Co więcej, jest poważnie zadłużony. Jego przejęcie to wielkie ryzyko - mówi rektor.

Zaznacza, że warunkiem przejęcia Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie przez uniwersytet jest jego "znaczne oddłużenie i uzyskanie gwarancji dotyczących bezpieczeństwa finansowego".

- O tym właśnie rozmawiamy z marszałkiem i uważam, że jesteśmy w stanie wynegocjować te warunki. Nie wypieramy się tej odpowiedzialności. Bo jeśli to jest szansa dla województwa, to chcemy w tym uczestniczyć. Ale na rozsądnych zasadach - podkreśla w rozmowie z GW prof. Sylwester Czopek.

Jeszcze w poniedziałek (4 grudnia) w Uniwersytecie Rzeszowskim z udziałem parlamentarzystów odbyło się spotkanie dotyczące możliwości przejęcia szpitala. Posłanka Krystyna Skowrońska uznała, że w celu dostosowania Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie dla potrzeb dydaktyki kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego potrzebna jest pomoc rządu.

Przyznała jednocześnie: - Samorząd chce oddać zadłużony szpital, jeszcze przed restrukturyzacją, nieprzystosowany do potrzeb dydaktyki.

Jak podawał rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Tomasz Leyko, sytuacja finansowa szpitala zmusza do zaciągnięcia 72 mln zł kredytu. Miałby to być kredyt na 25 lat zaciągnięty w Banku Gospodarstwa Krajowego poręczony przez urząd marszałkowski.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum