Rzeszów: posłowie PiS o zmianie algorytmu dla Podkarpacia

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2009 09:04

Posłowie PiS apelują do polityków o podjęcie walki o większe pieniądze dla opieki zdrowotnej na Podkarpaciu.

Chodzi, oczywiście o algorytm, według którego dzielone są pieniądze na poszczególne województwa. W związku z tym, że algorytm uwzględnia dochód na gospodarstwo domowe, który na Podkarpaciu, W Lubelskiem i Świętokrzyskiem jest najniższy, województwa te dostają mniej pieniędzy na leczenie niż inne regiony.

Warto tu przypomnieć, że problem algorytmu jako pierwszy podjął Podkarpacki Oddział NFZ - informuje Gazeta.pl.

Wiosną tego roku minister zdrowia Ewa Kopacz podczas wizyty na Rzeszowszczyźnie zapowiadała, że od nowego roku system się zmieni na korzyść najbiedniejszych regionów.

Teraz jednak Stanisław Ożóg, wiceszef podkarpackiego PiS w Rzeszowie wrócił do tematu i zaapelował do wszystkich posłów z Podkarpacia, bez względu na przynależność partyjną, o wspólne działania na rzecz zmiany algorytmu. Dodał przy tym, że jego partia jest za podwyższeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Andrzej Szlachta (PiS) natomiast przypomniał, że w połowie lipca podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych posłowie PO z Podkarpacia zagłosowali przeciwko przyjęciu opinii, która miała zmobilizować rząd do zmiany niekorzystnego dla tego regionu algorytmu.

Krystyna Skowrońska (PO) uważa natomiast, że to za sprawą PiS obowiązuje ów niekorzystny algorytm, który Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić, ale kosztem podwyższenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na to PO nie wyraża zgody. Uważa, że poprawa sytuacji w służbie zdrowia nie może się odbyć kosztem kieszeni podatnika. Podkreśliła przy tym, że PO również chce doprowadzić do takiego rozwiązania, żeby Podkarpacie dostawało większe pieniądze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum