Rzeszów: pielęgniarki Klinicznego Szpitala nr 2 grożą strajkiem

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 10:52

Zakładowe organizacje pielęgniarskie nie mogą dojść do porozumienia z dyrekcją Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Pielęgniarki grożą strajkiem i wszczęciem sporu zbiorowego. W odpowiedzi dyrektor placówki kieruje zawiadomienie do prokuratury.

Rzeszów: pielęgniarki Klinicznego Szpitala nr 2 grożą strajkiem
Fot. Paweł Pawłowski/PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Powodem konfliktu jest m.in. to, że dyrektor chce dyscyplinarnie zwolnić przewodniczącą i wiceprzewodniczącą Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych. Przyczyną ma być „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych“.

Zarząd zakładowej organizacji twierdzi, że przewodnicząca ZOZ ZPOA od kilku miesięcy była kontrolowana przez pracodawcę. Z kolei dyrektor tłumaczy się, że żadne działania bezprawne wobec kadry pracowniczej nigdy nie były i nie są stosowane. Zaznacza, że kontrola pracowników realizowana jest wyłącznie w zakresie przewidzianym przez prawo i dotyczącym np. przestrzegania regulaminów czy czasu pracy.

W miniony piątek (28 grudnia) Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala, rozesłał do mediów oświadczenie, w którym informuje, że pielęgniarki grożą strajkiem i planują na nowo wejść w spór zbiorowy z dyrekcją. Oświadczenie jest - jego zdaniem - odpowiedzią na list z żądaniami dotyczącymi m.in. „wypłaty dla pielęgniarek i położnych dodatkowych pieniędzy, opracowania systemu nagród, w wypłacie których uczestniczyliby związkowcy oraz procedur antymobingowych“.

Organizacje związkowe na jednym z profili na Facebooku wyjaśniają, że ich żądania nie dotyczyły wypłacenia dla pielęgniarek i położnych dodatkowych pieniędzy. Odrzucają także zarzut dyrektora o „nielegalności działań obu organizacji związkowych“. Dyrektor Bałata w tej sprawie złożył zawiadomienie do prokuratury.

Więcej: nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum