Rzeszów: ostry spór o płace w szpitalu klinicznym

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2018 18:50

Związkowcy z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie domagają się zwiększenia liczby pracowników szpitala i wyższych pensji. Od 23 marca prowadzą spór zbiorowy, grożą strajkiem. Zdaniem dyrekcji, szpital nie jest w stanie spełnić ich żądań.

Fot. PTWP

Spór dyrekcji ze związkami zawodowymi zaognił się, gdy ci przeprowadzili referendum strajkowe. 

Zdaniem dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, Krzysztofa Bałaty, przeprowadzenie referendum strajkowego wśród załogi już na etapie rokowań ze związkowcami nie znajduje poparcia w przepisach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

- Jestem zmuszony podjąć działania prawne, w tym w zakresie ochrony sądowej szpitala przed działaniami związków zawodowych - poinformował dyrektor Bałata w oświadczeniu przedstawionym podczas konferencji prasowej w poniedziałek (11 czerwca).

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, na początku czerwca przed urzędem marszałkowskim w Rzeszowie protestowało około 150 pracowników szpitala, a ponad 250 podpisało petycję przekazaną marszałkowi województwa. Pracownicy domagają się m.in. wzrostu wynagrodzeń.

- Wynagrodzenia nie mogą rosnąć w sposób niekontrolowany i życzeniowy, gdyż skutkuje to zadłużeniem szpitala - odpowiada dyrektor szpitala. Jak podał, w ubiegłym roku za pierwsze cztery miesiące wynik finansowy szpitala to -24 mln zł; po czterech miesiącach 2018 roku -4 mln zł. Uważa, że w takiej sytuacji finansowej szpitala żądania płacowe załogi sięgające ponad 82 mln zł przy budżecie rocznym szpitala wynoszącym około 350 mln zł, są "absurdalne".

Dyrektor szpitala poinformował, że spór wchodzi teraz w kolejną fazę przewidzianą w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, czyli w fazę mediacji.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum