Rzeszów: nie gaśnie konflikt pielęgniarek z dyrekcją klinicznego szpitala wojewódzkiego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 13:10

Jak podają związki pielęgniarek w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie posiedzenie zespołu monitorującego, które miało miejsce w czwartek (9 stycznia), nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Konflikt z dyrekcją nadal trwa.

Konflikt z dyrekcją nadal trwa Fot. Archiwum

"Pracodawca ani przedstawiciele organu tworzącego nie odnieśli się przychylnie do zaproponowanych przez stroną związkową propozycji porozumienia"- wskazują związkowcy.

Inny ton wybrzmiewa z oświadczenia szpitala. "Rozmowy ze związkami zawodowymi przebiegały w merytorycznej atmosferze. Omówiona została obecna sytuacja szpitala, a także kwestie zawarte w piśmie związków z dnia 7 stycznia br.". Dyrekcja dodaje, że do 10 stycznia zaplanowano "przedstawienie związkom merytorycznej odpowiedzi" na pismo z 20 grudnia 2019 r., a "w najbliższym czasie zaplanowano następne spotkanie".

Dyrektor szpitala Krzysztof Bałata podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, że po wypowiedziach dwóch związków zawodowych o istnieniu sporu zbiorowego, stan prawny jest niejasny dla obydwu stron. Wzywa zatem do dialogu i wycofania pisma, które "jest obciążone groźbą strajku i sporu zbiorowego". Dyrektor wskazuje ponadto, że nie planuje zwolnień grupowych w szpitalu.

Czytaj: Rzeszów: będzie pikieta przed Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim-nr 2

Spór pielęgniarek z dyrekcją szpitala orbituje wokół zwolnień dyscyplinarnych, powództwa o naruszenie dóbr osobistych szpitala i właśnie sporu zbiorowego z 20 grudnia 2019 r. Według związków polubownym zakończeniem konfliktu byłoby wycofanie się pracodawcy z tych decyzji. Pielęgniarki nie chcą podwyżek, a poprawy warunków pracy i uregulowania podstawowych kwestii leżących w zakresie zbiorowych uprawnień związkowych - pisze Gazeta Wyborcza.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum