Rzeszów: mniej pieniędzy na leczenie uzdrowiskowe

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2010 11:46

Podkarpacki Oddział Wojewódzki otrzymał o 5 mln złotych mniej na leczenie sanatoryjne więc o ponad 3 tysiące mniej osób wyjedzie w tym roku do uzdrowisk.

– W związku z mniejsza kwota pieniędzy, która otrzymaliśmy na leczenie uzdrowiskowe mogliśmy wykupić tylko 15370 miejsc, a nie tak jak w ub. roku - 19525 – wylicza portalowi rynek zdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego OW NFZ.

Zdaniem rzecznika co roku rośnie ilość składanych wniosków o wyjazdy na leczenie sanatoryjne. W ubiegłym roku do NFZ wpłynęło ich ponad 24 tys.. W tym roku zapewne będzie ich jeszcze więcej.

– Nie sądzę, żeby podwyższenie opłat, jakie według projektu nowelizacji rozporządzenia w tym zakresie ma ponosić kuracjusz za każdy dzień pobytu w uzdrowisku zmieniło coś w tym względzie. Jeżeli nowe stawki dopłat wejdą w życie to jedynie mogą przejściowo zahamować ilość składanych wniosków – stwierdza Jakubowicz.

Choć oczekiwanie na realizację wniosku o wyjazd na leczenie jest długie, bo średnio obecnie czeka się około roku, to jednak nie zdarzają się przypadki, by wniosek w przypadku Podkarpackiego OW NFZ stracił ważność. Pamiętać należy o tym, że aby starać się o ponowny wyjazd na leczenie uzdrowiskowe, to od ostatniego pobytu w uzdrowisku musi upłynąć, co najmniej 12 miesięcy.

– W ubiegłym roku na realizację wniosku pacjenci czekali do 9 miesięcy. W związku ze zmniejszoną pulą pieniędzy na ten cel w tym roku ten okres trochę się wydłużył – do 12, a nawet w niektórych przypadkach i do 13 miesięcy – dodaje Jakubowicz.
Od stycznia 2010 r. wniosek jest ważny przez 18 miesięcy, a nie jak w poprzednich latach – 12 miesięcy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum