Rzeszów: jarosławscy ratownicy protestują przed siedzibą Funduszu

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2011 12:04

Dzisiaj (22 lipca), tym razem w Rzeszowie, przed siedzibą Podkarpackiego OW Funduszu od godziny 12.00 protestują po raz kolejny ratownicy z Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu oraz przedstawiciele związków zawodowych. W sumie 150 osób.

Rzeszów: jarosławscy ratownicy protestują przed siedzibą Funduszu

Jarosławscy radni, którzy popierają te działania, wystąpili do prezesa NIK o zbadanie prawidłowości ogłoszonego przez NFZ konkursu na usługi ratownictwa medycznego w mieście i powiecie. 

Kontrakt, którego roczna wartość przekracza 5 mln zł, otrzymała firma prywatna, ale radni nie są przekonani, że wygrał lepszy bo oferta COM z Jarosławia w ogóle nie została wzięta pod uwagę - została odrzucona na wstępnym etapie weryfikacji.

Zdaniem NFZ COM podał nieprawdziwe informacje w ofercie konkursowej, bo w dniu kontroli na wyposażeniu karetek nie było sprawnego systemu przywołującego (sprzęt znajdował się w naprawie). Fundusz nie uwzględnił zastępczego systemu, który był w karetkach (telefony komórkowe), a który jest akceptowany przez przepisy.

Szpital domagał się ponownego konkursu, argumentując, że należało porównać oferty podmiotów stających do niego.

Zdaniem Tomasz Pelca, szefa Ogólnopolskiego Związku Ratownictwa Medycznego, odrzucenie oferty COM - placówki która przez długie lata świadczyła ponad 122 tys. mieszkańcom Jarosławia i okolic z powodzeniem usługi na ratownictwo - jest niedopuszczalne, w oparciu o podane argumenty. Tym bardziej że jarosławskie pogotowie dysponuje wykwalifikowaną i doświadczoną kadra oraz nowoczesnym sprzętem.

Dyrektor Podkarpackiego OW NFZ odrzucił jednak odwołanie szpitala, który zwrócił się do kolejnej instancji - centrali Funduszu o ponowne przeanalizowanie całej sytuacji i ogłoszenie nowego konkursu.

Także w ocenie radnych powiatu jarosławskiego, przetarg budzi szereg wątpliwości. Ich zdaniem niedopuszczenie do konkursu, pod błahym pozorem, podmiotu, który przez dziesięciolecia na wysokim poziomie świadczył usługi ratownictwa medycznego w Jarosławiu i na terenie powiatu, w powszechnym odczuciu odbierane jest jako działanie na rzecz wyeliminowania COM z rynku usług medycznych.

Stąd wniosek radnych o zbadanie przetargu przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum