Rzeszów: i tam szpital będzie leczył pacjentów z EB ze środków NFZ

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2019 12:53

Pacjenci z EB, czyli dotkniętych rzadką chorobą - pęcherzowym oddzielaniem naskórka - uzyskają kompleksowe, nieodpłatne leczenie i opiekę w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Placówka jako jedyna w regionie podpisała umowę z NFZ w tej sprawie.

Rzeszów: i tam szpital będzie leczył pacjentów z EB ze środków NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował w środę (21 sierpnia) rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ Rafał Śliż, na Podkarpaciu obecnie mieszka szesnaście osób dotkniętych EB, z których siedmioro to dzieci. Dzięki umowie mają oni obecnie zapewnioną na szpitalnym oddziale dermatologicznym kompleksową opiekę.

- Otrzymają ponadto wszystkie produkty potrzebne do leczenia oraz funkcjonowania na co dzień. Szpital zapewni również bezpłatne opatrunki, odżywki i inne niezbędne materiały - zapewnił Śliż.

Dodał, że obecnie KSW nr 1 w Rzeszowie jest jedynym szpitalem na Podkarpaciu, który wyraził chęć podpisania umowy z NFZ w tym zakresie.

- Dotychczas pacjenci z Podkarpacia jeździli do innych regionów, aby się leczyć. Koszt roczny leczenia jednego pacjenta to setki tysięcy złotych - wyjaśnił rzecznik NFZ w Rzeszowie.

Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka, jest grupą genetycznie uwarunkowanych chorób pęcherzowych skóry, charakteryzujących się powstawaniem pęcherzy samoistnie lub po niewielkim urazie mechanicznym.

Statystycznie choroba występuje u jednego na 50 tys. żywych urodzeń.

Przypomnijmy, iż w lipcu minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że resort chce zaproponować tym pacjentom "kompleksową opiekę, to znaczy, żeby dostali wszystkie produkty potrzebne do funkcjonowania, do życia, do leczenia tej ciężkiej choroby".

- Pacjentów, którzy korzystają w dużym stopniu z refundacji w zakresie środków opatrunkowych jest ok. 100 w Polsce, w związku z tym to jest bardzo wąska grupa i do każdego indywidualnie dotrzemy i każdy indywidualnie dostanie ten zestaw terapeutyczny, który jest mu potrzebny, a NFZ to sfinansuje - powiedział.

Szumowski zapewnił, że pacjenci otrzymają bezpłatnie zarówno opatrunki, jak i inne potrzebne wyroby np. igły, odżywki.

- Cały koszt zostanie włączony do wizyty lekarskiej bądź do wizyty jednodniowej, w taki sposób, żeby to już nie szło przez apteki, bo tutaj działa ustawa refundacyjna, tylko żeby to był element wizyty lekarskiej, gdzie pacjent będzie zaopatrzony we wszystkie niezbędne środki - wyjaśnił minister Szumowski.

W poniedziałek (5 sierpnia) ukazało się zarządzenie 103/2019/DSOZ prezesa NFZ w sprawie bezpłatnych opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB). W tej sprawie szpitale aneksują umowy z NFZ. 

PAP - Agnieszka Pipała

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum