Rzeszów: da Vinci będzie, jak NFZ wyceni i zapłaci za procedury z jego udziałem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2018 12:01

Samorząd województwa podkarpackiego podtrzymuje chęć zakupu robota da Vinci. Jak wyjaśnia Stanisław Kruczek, odpowiedzialny w zarządzie województwa za służbę zdrowia, urządzenie trafi na Podkarpacie, gdy będzie gotowa wycena procedur, którą przygotowuje AOTMiT. Zarząd czeka też na rozporządzenie MZ ws. robotyzacji w służbie zdrowia.

Rzeszów: da Vinci będzie, jak NFZ wyceni i zapłaci za procedury z jego udziałem
Na zdj.: robot da Vinci. Fot.: archiwum

Jak tłumaczy Kruczek - bez wyceny procedur zakup robota mija się z celem. NFZ dotychczas nie finansował leczenia z jego użyciem, ale ma się to w najbliższym czasie zmienić. Robot, który powinien trafić do Rzeszowa ma być wykorzystywany w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1. Samorząd podpisał już umowę na szkolenie personelu z kliniką Leverkusen, gdzie używany jest robot da Vinci.

Podkarpacie już od kilku lat przygotowuje się do zakupu robota chirurgicznego. Póki co jedynym efektem jest rotacja urologów. Najpierw urządzenie chciał kupić samorząd Rzeszowa i zainstalować je w Szpitalu Miejskim.

W ubiegłym roku zarząd województwa podjął decyzję, że ze środków unijnych zakupi robota dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2. Ponieważ nie było tam oddziału urologicznego, lekarze ze Szpitala Miejskiego w Rzeszowie zdecydowali się przejść do „Dwójki”. Ostatecznie jednak oddział urologii tam nie powstał a zarząd zdecydował, że robot trafi do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum