Rzeszów: czy dojdzie do fuzji dwóch szpitali?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Super Nowości/Rynek Zdrowia   • 26 sierpnia 2009 11:41

Władze Rzeszowa chcą połączyć Szpital Miejski ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc. Lekarze i związkowcy z tego drugiego szpitala obawiają się, że placówka straci przez to na jakości i stanie się jednym z oddziałów szpitala miejskiego, a nie samodzielną jednostką o III stopniu referencyjności.

Rzeszów: czy dojdzie do fuzji dwóch szpitali?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

SZGiChP leczy pacjentów z chorobami układu oddechowego: gruźlicą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą i alergiami. Posiada jedyny na Podkarpaciu oddział chirurgii klatki piersiowej z najnowocześniejszym w regionie blokiem operacyjnym, gdzie rocznie wykonywane jest ponad 700 operacji – podają Super Nowości.

W SZGiChP leczą się też pacjenci z nowotworami płuc. Placówka ma najnowocześniejszy sprzęt do wczesnego diagnozowania nowotworów i guzów śródpiersia. Działa tu też zespół poradni, które rocznie przyjmują ok. 25 tys. pacjentów.

Szpital od kilku lat jest w pełni skomputeryzowany, a wyniki badań są przesyłane z laboratorium na oddziały drogą elektroniczną, do czego dopiero przygotowują się inne placówki. Ma niewielkie w porównaniu z innymi placówkami ochrony zdrowia na Podkarpaciu zadłużenie - 3 mln zł zaległości. Pracownicy nie rozumieją, dlaczego urząd marszałkowski chce się pozbyć właśnie ich placówki.

Kazimierz Ziobro, wicemarszałek województwa podkreśla, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja związana z połączeniem obydwu jednostek. 

– Jeżeli dojdzie do połączenia tych jednostek to będą tak samo jak dotychczas realizowały swoje zadania, a ponieważ o jakości leczenia w pierwszym rzędzie decydują pracownicy, aparatura i sprzęt medyczny, a czynniki te w przypadku połączenia nie uległyby zmianie, nie ma więc zagrożenia degradacji działalności medycznej z zakresu gruźlicy i chorób płuc – zapewnia Ziobro.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze