Rzeszów: czy będzie więcej pieniędzy na chirurgię naczyniową?

Autor: Nowiny24, JJ/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2011 12:14

Centrum Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, jedyny szpital na Podkarpaciu przeprowadzający zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej, zrealizował już w połowie lipca kontrakt NFZ na ten rok. Pacjenci zapisywani są na operacje w styczniu 2012.

Rzeszów: czy będzie więcej pieniędzy na chirurgię naczyniową?

W 2010 r. w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia Szpital Miejski im. Jana Pawła II na oddział chirurgii naczyniowej otrzymał 2 234 000 zł. Jednak w 2011 r. roku ten oddział został zamknięty, ponieważ wszyscy specjaliści przenieśli się do Centrum Chirurgii Naczyniowej.

W tym roku, jednak wysokość kontraktu Rzeszowskiego Centrum Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej nie pokrywa się z wysokością ubiegłorocznego kontraktu oddziału chirurgii Szpitala Miejskiego - zmniejszyła się o ponad 300 tys. do kwoty 1 925 000 zł.

W pierwszym półroczu w szpitalu zoperowano około 850 pacjentów. W tej chwili operowani są tylko w sytuacjach nagłych, zagrażających życiu. Koszt nadwykonań to już około miliona złotych. Pozostali chorzy są zapisywani na początek 2012 roku. Prywatny inwestor nie chce ryzykować i dlatego szpital nie zamierza wykonywać dodatkowych zabiegów, za które Fundusz nie wiadomo kiedy zapłaci.

- Rzeczywiście w porównaniu do zeszłego roku tegoroczny kontrakt na chirurgię naczyniową był mniejszy. Ten świadczeniodawca dopiero zaczynał swoją działalność, a zawsze chcemy sprawdzić jak ona wygląda w praktyce. Poprzednio tymi usługami zajmował się Szpital Miejski. Centrum  jest faktycznie w tej chwili jedyną placówką w regionie oferującą usługi z zakresu chirurgii naczyniowej i chciałbym podkreślić że Fundusz dostrzega problem i chce go jak najszybciej rozwiązać dla dobra i w interesie pacjentów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

- Dostarzegamy to, że wysokość kontraktu na chirurgię naczyniową jest za mała w stosunku do potrzeb. W przyszłym tygodniu będą prowadzone rozmowy ze szpitalem i z pewnością znajdziemy jakieś rozwiązanie dla tej sytuacji - dodaje Jakubowicz.

Zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej można wykonać prywatnie, ale koszt takiego leczenia to od 8 do 60 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum