Rzeczpospolita: czy w NFZ rozpocznie się protest płacowy?

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2019 11:14

Połowa z 5 tys. pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia dostaje podstawowe wynagrodzenie poniżej 2,5 tys. zł na rękę. Związkowcy zapowiadają protesty - podaje Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita: czy w NFZ rozpocznie się protest płacowy?
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Na ręce ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego trafiło pismo związkowców z Solidarności działającej w NFZ, w którym domagają się podwyżek wynagrodzeń o co najmniej 20 proc., co tylko wyrówna ubytek ich pensji, które zostały zamrożone jeszcze w 2009 r. Od tamtej pory nie było systemowej podwyżki płac.

Realizacja postulatu związkowców mogłaby kosztować nawet 70 mln zł rocznie, jeśli nie więcej, bo wieloletni pracownicy chcą nie tylko wyrównania skutków zamrożenia ich pensji, ale też realnych podwyżek wynagrodzeń. Argumentują to tym, że w NFZ zadań ciągle przybywa, a pracowników jest coraz mniej.

Związkowcy sprzeciwiają się także przeciwko nierównemu traktowaniu pracowników z długoletnim stażem w stosunku do nowo przyjmowanych do pracy. Nowi pracownicy, mimo braku doświadczenia i wiedzy potrzebnej na ich stanowiskach, już na starcie dostają wynagrodzenia porównywalne z tymi, które otrzymują osoby zatrudnione w NFZ od wielu lat.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum