Rzecznik warszawskiego pogotowia ratunkowego Meditrans: na naszym koncie nie ma jeszcze pieniędzy na podwyżki

Autor: PAP • Źródło: PAP04 października 2021 20:50

Jak przekonuje Piotr Owczarski, rzecznik warszawskiego pogotowia Meditrans, na konto pogotowia do godz. 15.10 nie wpłynęły pieniądze, które mają pokryć zobowiązanie wynikające z porozumienia zawartego między ratownikami, ministerstwem zdrowia a pracodawcami. Jakie mają być nowe stawki dla ratowników?

Meditrans. Po g. 15 w poniedziałek na koncie warszawskiego pogotowia nie było jeszcze pieniędzy na podwyżki dla ratowników. Fot. PAP/Andrzej Lange
  • Piotr Owczarski, rzecznik Meditrans o pieniądzach na podwyżki dla ratowników: - Oprócz deklaracji, która jest na piśmie, nie ma nic
  • Z 80 zespołów ratownictwa, które pełnią dyżury w Warszawie i rejonie, nie wyjechało 20 karetek. Ratownicy nie podejmują dodatkowych dyżurów
  • Resort zdrowia informował z kolei po południu, że Ministerstwo Finansów przekazało odpowiednie środki do wojewodów, a wojewoda przekazuje je do poszczególnych stacji pogotowia
  • Według informacji przekazanych przez Owczarskiego kierowca-ratownik ma otrzymywać 58,50 zł, a każdy ratownik medyczny miałby stawkę większą niż 40 zł

Karetki nie wyjechały na ulice. Jest bezpiecznie?

Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie Piotr Owczarski podczas poniedziałkowej (4 października) konferencji mówił o tym, że w pierwszym dniu protestu wypowiedzenia w wojewódzkiej stacji Meditransu złożyło 50 osób na 1500, które tam pracują. - Zaledwie kilka godzin po ich złożeniu część pracowników je wycofała, a dzisiaj wycofywane są kolejne - powiedział.

Odniósł się również do liczby brakujących karetek, które nie wyjechały na ulice z powodu braku pełnych obsad zespołów. Protestujący ratownicy medyczni nie zgadzają się na branie dodatkowych dyżurów. 

- Dzisiaj z 80 zespołów, które pełnią dyżury w Warszawie i rejonie operacyjnym, w którego skład wchodzą gminy ościenne, nie wyjechało 20 zespołów ratownictwa, co oznacza, że 60 zespołów jest w pełnej gotowości - przekazał Owczarski.

- W związku z tym wszyscy pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, karetka do nich dojedzie w przewidzianym przez ustawodawcę czasie - tak zinterpretował przekazane dane Owczarski.

Owczarski: nie ma pieniędzy na koncie. Kraska: dotrą

Mówił też o tym, że nieprawdziwa jest informacja podana rano przez rzecznika ministra zdrowia o tym, że na koncie Meditrans są pieniądze, które mają pokryć zobowiązanie wynikające z porozumienia zawartego między ratownikami, ministerstwem zdrowia a pracodawcami.

- Takich pieniędzy do godz. 15.10 nie ma - oświadczył. Jak dodał, nie ma też aneksów, porozumień, sposobu wyliczania tych środków. - W związku z tym, oprócz deklaracji, która jest na piśmie, nie ma nic - tłumaczył Owczarski.

Resort zdrowia informował z kolei po południu, że Ministerstwo Finansów przekazało odpowiednie środki do wojewodów, a wojewoda przekazuje je do poszczególnych stacji pogotowia.

- My gwarantujemy, że te pieniądze dotrą. Wojewodowie złożyli konkretne zapotrzebowania o konkretne pieniądze. Ministerstwo Finansów to zaakceptowało i te pieniądze na pewno dotrą do wszystkich stacji pogotowia ratunkowego w kraju - zapewnił wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Owczarski przekazał jedocześnie wyliczenia, dotyczące tego jakie pieniądze są potrzebna, aby spełnić postulaty, które zostały wynegocjowane przez ratowników z ministerstwem zdrowia i pracodawcami.

Jakie stawki dla ratowników w Meditrans?

- Wynika z nich, że miesięcznie potrzebujemy 4,5 mln zł, aby rzeczywiście uruchomić wypłaty - poinformował. Podkreślił, że jak tylko pieniądze trafią na konto, to zaczną być realizowane wypłaty wynikające z tego porozumienia. Pokazał również dziennikarzom pismo wystosowane do ministra i wiceministra zdrowia dotyczące tych pieniędzy i prośby o procedury na podstawie których, te środki mają być wypłacane.

Rzecznik poinformował też o stawkach dla stacji. Według informacji przekazanych przez Owczarskiego kierowca-ratownik ma otrzymywać 58,50 zł, a każdy ratownik medyczny miałby stawkę większą niż 40 zł. - Tak, jak to mówi porozumienie - przypomniał.

Czytaj więcej: Będzie zarząd komisaryczny w warszawskim "Meditransie"? "Nie zaproszono nas na spotkanie"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum