Rzecznik rządu o nowej wiceminister zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2017 19:24

Rzecznik rządu informując o przyjęciu przez premier dymisji wiceministrów zdrowia Jarosława Pinkasa i Piotra Warczyńskiego potwierdził jednocześnie oficjalnie, że od 1 lutego wiceministrem zostanie posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko.

Rzecznik rządu o nowej wiceminister zdrowia
Zmiany kadrowe na najwyższych stanowiskach w MZ. Fot. PTWP

W rozmowie z TVN24 rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewnił, że zmiany w kierownictwie resortu zdrowia nie zakłócą prac nad reformą służby zdrowia. - Wszystko odbywa się zgodnie z planem - powiedział. Wyraził przekonanie, że "obecność nowej pani wiceminister w resorcie również pozytywnie wpłynie na kształt tej reformy".

Rzecznik rządu podkreślił, że Szczurek-Żelazko ma wieloletnie doświadczenie m.in. jako dyrektor szpitala w Brzesku. - Doświadczenie pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko niewątpliwie wpłynie na jeszcze lepsze, sprawniejsze i płynniejsze wdrożenie tych reform, które sobie założyliśmy. Oczywiście z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów - mówił.

O powołanie pielęgniarki na stanowisko wiceministra zdrowia od dłuższego czasu zabiegały organizacje pielęgniarskie.

Szczurek-Żelazko jest absolwentką Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie. Ukończyła też m.in. studia podyplomowe dla kandydatów do rad nadzorczych. Początkowo pracowała jako pielęgniarka, następnie była dyrektorem wydziału zdrowia i polityki społecznej Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Od 2001 r. jest dyrektorem szpitala w Brzesku. W ostatnich wyborach parlamentarnych została posłanką PiS.

W resorcie kierowanym przez ministra Konstantego Radziwiłła wiceministrami są również: Katarzyna Głowala, Piotr Gryza, Krzysztof Łanda i Marek Tombarkiewicz.

Obecnie w MZ toczą się prace nad reformą systemu ochrony zdrowia. Wśród zmian zaplanowanych przez rząd jest likwidacja NFZ od 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienia do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.

Reformę rozpoczęła tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która ma gwarantować zachowanie ich publicznego charakteru. Resort przygotował też projekt ustawy o sieci szpitali, w ramach której placówki będą miały gwarantowane finansowanie ze środków publicznych. Umowy ze szpitalami zakwalifikowanymi do sieci mają zostać zawarte do 1 lipca br. MZ chce też zwiększyć rolę podstawowej opieki zdrowotnej.

Planowany jest stopniowy wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia od 2018 r., tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum