Rzecznik praw pacjenta zajmie się opłatami za dodatkowe usługi medyczne

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2010 14:53

Opłaty za usługi dodatkowe szpitale pobierają różne: porody rodzinne, leczenie pijanych pacjentów i badanie KTG kobiet w ciąży.

Opłaty za świadczenia medyczne udzielane osobom w stanie nietrzeźwym są w pełni usankcjonowane prawnie.

Nie zawsze opłaty za te badania są pobierane zgodnie z prawem. Jeśli za porody rodzinne utarł się  zwyczaj pobierania opłat w wiekszości  szpitali, to okazało sie, że za badanie KTG w Kujawsko-Pomorskiem opłaty pobierano bezprawnie.

Oczywista zupełnie sprawa jest przy pobieraniu opłat od pijanych pacjentów. Zgodnie bowiem z ustawą o ZOZ-ach za świadczenia zdrowotne udzielone osobie w stanie nietrzeźwym, jeśli bezposrednią przyczyną udzielenia swiadczenia było zdarzenie spowodowane stanem nietrzeźwości tej osoby.

W sprawie natomiast wysokości opłat za porody rodzinne zdania są podzielone. Są szpitale, które je pobierają, w wysokości na ogół kilkuset złotych, jak chociażby w Szpitalu Specjalistym im. Św. Zofii w Warszawie. Z  rekonesansu portalu rynekzdrowia.pl wynika, że opłat takich nie pobiera np. Szpital na Solcu w Warszawie.

Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy Mazowieckiego Odddziału NFZ powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, regulująca zasady finansowania opieki zdrowotnej przez NFZ, zabrania pobierania przez szpitale opłat bezpośrednio od pacjentów, jeżeli pacjenci mają prawo do bezpłatnej służby zdrowia, a NFZ zawarł ze szpitalem umowę na wykonywanie udzielanego świadczenia zdrowotnego. - NFZ kontraktuje i finansuje opiekę medyczną w czasie porodu, a prawo do dodatkowej opieki ze strony osoby bliskiej jest jednym z praw pacjenta.

Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej wskazuje jednak, że szpital nie może ponosić kosztów opieki sprawowanej przez osobę bliską. Wynika z tego, że dopuszczalne są opłaty bezpośrednio związane z obecnością bliskiej osoby, np. za obuwie czy strój ochronny lub dodatkowy posiłek. Ich wysokość nie może być ustalana w sposób dowolny i stanowić bariery w korzystaniu z praw pacjenta.

Sprawą opłat za porody rodzinne zamierza zająć się Krystyna  Kozłowska – rzecznik praw pacjenta. W jej opinii bowiem, wysokość opłat musi wynikać z rzeczywistych wydatków ponoszonych przez placówki. Rzecznik dąży do ujednolicenia dodatkowych opłat w całym kraju i ustanowienia ich na realnym poziomie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum