Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada koniec prac nad ustawą o jakości w Komisji Prawniczej

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia24 października 2022 12:00

- Komisja Prawnicza pracowała w środę i czwartek w ubiegłym tygodniu, prace mają być kontynuowane jutro i zostaną prawdopodobnie zakończone. Później jest etap przyjęcia ustawy przez Radę Ministrów, a później ustawa trafi do Sejmu na prace w Komisji Sejmowej - mówił o projekcie ustawy o jakości minister Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, w trakcie inauguracji XVIII Forum Rynku Zdrowia.

Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada koniec prac nad ustawą o jakości w Komisji Prawniczej
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Fot. PTWP
  • - Nie ma odwrotu, jeśli chodzi o budowanie kultury jakości i bezpieczeństwa w placówkach medycznych - wskazał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec
  • Minister wyjaśnił, jakie najważniejsze zmiany wprowadzi ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta
  • - Po pierwsze wprowadza coś szczególnego, czyli określenie wskaźników jakościowych. [...] Drugi element tej ustawy z punktu widzenia Rzecznika Praw Pacjenta równie ważny, czy nawet ważniejszy, to kwestia bezpieczeństwa pacjenta - wyjaśnił
  • Dyskusja na temat ustawy miała miejsce podczas sesji inaugurującej XVIII Forum Rynku Zdrowia

Etap prac legislacyjnych ustawy o jakości

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas sesji inaugurującej XVIII Forum Rynku Zdrowia wyjaśnił, na jakim etapie obecnie znajduje się ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. 

- Trwają prace Komisji Prawniczej. To jest to miejsce, gdzie wspólnie z prawnikami Rządowego Centrum Legislacji, pracownikami Ministerstwa Zdrowia, ale również z pracownikami Biura Rzecznika Praw Pacjenta doprecyzowywane są pewne przepisy po to, żeby nie było wątpliwości interpretacyjnych później, już po uchwaleniu ustawy. Komisja Prawnicza pracowała w środę i czwartek w ubiegłym tygodniu, prace mają być kontynuowane jutro i zostaną prawdopodobnie zakończone. Później jest etap przyjęcia ustawy przez Radę Ministrów, a później ustawa trafi do Sejmu na prace w Komisji Sejmowej - podał.

Jednak najwięcej miejsca Bartłomiej Chmielowiec poświęcił temu, co oznacza nowa ustawa z perspektywy pacjenta. 

- Po pierwsze wprowadza coś szczególnego, czyli określenie wskaźników jakościowych. Są placówki medyczne lepiej zarządzane finansowo, są takie, które mają z tym problemy. Tak samo możemy spojrzeć na placówki medyczne z punktu widzenia pacjenta i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Są takie, do których pacjent bardzo chętnie się udaje i chciałby się leczyć i takie, gdzie problemy zaczynają się na samym początku. Ustawa wprowadzając wskaźniki ma pokazać, jak ważna jest jakość w trzech obszarach, m.in. zarządczym i daje narzędzia związane z premiowaniem finansowym placówek, które będą na wyższym poziomie - wskazał.

Bezpieczeństwo pacjenta z punktu widzenia ustawy

Rzecznik szczegółowo wyjaśnił, dlaczego tak ważne jest wprowadzenie ustawy o jakości i bezpieczeństwie do polskiego porządku prawnego, regulującego system ochrony zdrowia. Zwrócił uwagę na szereg kluczowych zagadnień w tym zakresie.

- Drugi element tej ustawy z punktu widzenia Rzecznika Praw Pacjenta równie ważny, czy nawet ważniejszy, to kwestia bezpieczeństwa pacjenta. Chcę zauważyć, że już samo to, że mówimy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta i fakt, że ustawa została przyjęta rzez rząd, to jest ważny i istotny temat. Debata  wokół jakości i bezpieczeństwa pacjenta toczy się przez ostatnie dwa lata - podkreślił.

Jak dodał RPP, "nie da się zbudować kultury bezpieczeństwa bez  pokazania, że dla państwa jest to ważny temat".

-  Ustawa jest impulsem, nawet jeśli nie wszyscy interesariusze systemu ochrony zdrowia uznają, że jest idealna. Pewnie każdy  miałby swoje uwagi i wątpliwości. Daje narzędzia, m.in. system nagród, czyli system szybkiej wypłaty świadczeń kompensacyjnych i wprowadza system no-fault, czyli system związany z raportowaniem zdarzeń niepożądanych i wyciąganiem wniosków - wyjaśniał Bartłomiej Chmielowiec.

Jak przekonać innych do ustawy?

W dalszej wypowiedzi RPP odpowiedział na pytanie, w jaki sposób przekonać innych, np. lekarzy czy menadżerów ochrony zdrowia do wspomnianej ustawy.

- Nie ma odwrotu, jeśli chodzi o budowanie kultury jakości i bezpieczeństwa w placówkach medycznych. System no-fault, który ta ustawa wprowadza: system prosty i tani, bo wniosek będzie kosztował 300 zł, system szybki, cały proces będzie trwał 3 miesiące i umiejscowiony będzie u Rzecznika Praw Pacjenta, czyli instytucji wpisanej w to, aby stać po stronie pacjenta - podsumował.

Minister Chmielowiec jednocześnie wskazał, jakie zmiany zostaną zauważone na przestrzeni kolejnych lat dzięki nowej ustawie. Zwrócił głównie uwagę na zmiany odnośnie systemu no-fault.

- Ustawa w konsekwencji spowoduje to, co obserwujemy w krajach skandynawskich, między innymi w Danii, Norwegii, Szwecji, gdzie elementy cywilnoprawne, wyparły praktycznie całkowicie elementy prawnokarne, związane z penalizacją pewnych zachowań, dzięki konsekwencji cywilno-prawnej. Kwestia badania tego, co się stało, nieobarczania kogoś konkretną winą, niepiętnowania tej osoby spowoduje, że ten system wraz z upływem lat będzie powodował, iż kultura bezpieczeństwa będzie budowana w placówkach szpitalnych - podkreślił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum