Rzecznik MZ: kwestie zgłaszane przez diagnostów i fizjoterapeutów przedmiotem dialogu z resortem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2019 19:16

Kwestie zgłaszane przez techników medycznych, diagnostów laboratoryjnych oraz fizjoterapeutów są przedmiotem dialogu ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami zrzeszających ich związków - zapewniła w poniedziałek PAP rzecznik resortu Sylwia Wądrzyk.

Rzecznik MZ: kwestie zgłaszane przez diagnostów i fizjoterapeutów przedmiotem dialogu z resortem
Rzecznik MZ Sylwia Wądrzyk: - Minister zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację w szpitalach. W chwili obecnej nie mamy niepokojących sygnałów. Fot. PTWP/archiwum

Część placówek przyznała podwyżki - wskazała.

W poniedziałek pracownicy laboratoriów i fizjoterapeuci, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, poinformowali, że wznawiają zawieszoną w maju akcję protestacyjną. Przekazali, że będą m.in. wykorzystywać urlopy, chodzić na zwolnienia i rezygnować z nadgodzin.

- Minister zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację w szpitalach. W chwili obecnej nie mamy niepokojących sygnałów - przekazała w poniedziałek (23 września) po południu PAP Wądrzyk.

Zaznaczyła, że kwestie zgłaszane przez techników medycznych, diagnostów laboratoryjnych oraz fizjoterapeutów są przedmiotem rozmów zarówno w ramach Rady Dialogu Społecznego, jak i w trakcie różnego rodzaju spotkań. Kolejne - jak podała - planowane jest we wtorek.

Rzecznik podkreśliła, że z inicjatywy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w poszczególnych Oddziałach Wojewódzkich NFZ odbyły się spotkania z dyrektorami szpitali oraz przedstawicielami związków zawodowych poświęcone sposobowi rozdysponowywania dodatkowych środków kierowanych przez NFZ do podmiotów leczniczych - z uwzględnieniem środków przeznaczanych na wzrosty wynagrodzeń grup pracowników medycznych nieobjętych dotąd celowanymi podwyżkami, czyli właśnie m.in. fizjoterapeutów, diagnostów, techników medycznych.

Wądrzyk wskazała, że według informacji przekazanych przez NFZ, jak dotąd odbyło się niemal 300 takich spotkań, które "zaowocowały w wielu placówkach podpisaniem uzgodnień pomiędzy dyrekcją a przedstawicielami fizjoterapeutów, diagnostów, techników medycznych".

Podała, że według stanu na 20 września br., podwyżki dla fizjoterapeutów przyznało 219 placówek (w okresie styczeń-maj 2019) oraz 388 placówek (w okresie po 1 lipca 2019 r.), jednak trzeba pamiętać, że część placówek może powtarzać się w obu grupach.

Podkreśliła również, że warto pamiętać, iż szpitale I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali otrzymają w najbliższych tygodniach dodatkowe 344 mln zł. Pieniądze trafią do 373 podmiotów.

Przypomniała, że to trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń. Łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł - blisko 10 proc. w skali roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum