Rząd złagodzi projekt podatku od mediów na zdrowie?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 08:33

Rząd ugnie się pod naciskiem protestujących mediów i części opinii publicznej w sprawie nałożenia nowej daniny - podatku od reklam - na wydawnictwa prasowe, telewizję, radio i „cyfrowych gigantów” - wynika z informacji poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej".

Rząd złagodzi projekt podatku od mediów na zdrowie?
Pieniądze z podatku od mediów miały posłużyć minimalizacji skutków pandemii. FOT. Flickr/Adam Guz, Kancelaria Premiera/Public Domain Mark 1.0)

"DGP" pisze, że gabinet Mateusza Morawieckiego rozważa zmniejszenie lub zniesienie obciążeń dla prasy, obniżenie maksymalnej stawki podatku i korekty w zakresie redystrybucji wpływów z nowej opłaty.

Pieniądze miały posłużyć minimalizacji skutków pandemii. Budżet państwa zostałby zasilony kwotą ok. 800 mln zł rocznie. Połowa przychodów z tytułu nowego podatku miała zasilić budżet NFZ.

Czytaj też: Członek klubu PiS dla Rynku Zdrowia: nie poprę podatku od mediów na zdrowie

"Z naszych ustaleń wynika, że zasadnicza zmiana może dotyczyć tradycyjnej prasy. Na razie projekt przewiduje, że jej wydawcy zapłacą 2 proc. do 30 mln zł przychodów, a 6 proc. powyżej tego progu (kwota wolna to 15 mln zł)" - czytamy.

Jak mówi informator "DGP", rząd albo odejdzie od nałożenia podatku, albo ustawi progi przychodowe tak wysoko, że mało kto będzie nimi objęty.

"Zmiana miałaby oddalić największe zarzuty wobec szykowanej ustawy, że choć według zapewnień premiera Morawieckiego wycelowana jest w cyfrowych gigantów takich jak Google czy Facebook, to jednak w praktyce w większej mierze nowa danina uderzałaby w polskich, dużo mniejszych graczy" - opisuje dziennik.

Inna zmiana może dotyczyć 15 proc. stawki podatkowej, dotyczącej reklamy farmaceutyków lub napojów słodzonych. "To przesada, w innych krajach europejskich jest ona na poziomie 5‒7 proc." - wskazuje rozmówca "DGP" z rządu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum