Rząd zajmie się projektem ws. ustalania najniższego wynagrodzenia zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 07:30

Rząd na wtorkowym (9 lipca) posiedzeniu zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Rząd zajmie się projektem ws. ustalania najniższego wynagrodzenia zatrudnionych w podmiotach leczniczych
Zmianie ma ulec wysokość tzw. kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze. Fot. Fotolia

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt dotyczy stopniowej poprawy warunków płacowych pracowników podmiotów leczniczych. Ma zniwelować dysproporcje w zakresie poziomu zasadniczych wynagrodzeń grup pracowników zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej.

Zmianie ma ulec wysokość tzw. kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze, która na dzień 1 lipca 2019 r. ma ulec podwyższeniu z 3900 zł do 4200 zł.

Mimo, że zmieniana ustawa spowodowała już istotny wzrost wynagrodzeń pracowników, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców wciąż zauważają problem niedostatecznej dostępności profesjonalnej kadry medycznej na rynku pracy, co może wpływać niekorzystnie na jakość i dostępność świadczeń zdrowotnych.

Częstym czynnikiem zniechęcającym do kształcenia w zawodach medycznych bądź podejmowania zatrudnienia w zakładach opieki zdrowotnej jest poziom zarobków, który w dalszym ciągu jest uważany za zbyt niski.

PAP - Monika Witkowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum