Rząd przyjął projekt ws. wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia. Jest zmiana dot. pielęgniarek

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia19 maja 2021 17:07

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów Adam Niedzielski zgłosił autopoprawkę dot. płac pielęgniarek z ukończonymi studiami licencjackimi - informuje MZ.

Rząd przyjął projekt ws. wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia. Jest zmiana dot. pielęgniarek
Porozumienie w zasadzie zostało osiągnięte - mówił Niedzielski Fot. Archiwum
  • Minister zdrowia zgłosił dziś autopoprawkę przenoszącą pielęgniarki z ukończonymi studiami licencjackimi do grupy płacowej pracowników ze studiami magisterskimi
  • Jak podaje MZ, prawie 4 mld zł ma trafić w okresie 6 miesięcy na podniesienie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia
  • Porozumienie w zasadzie zostało osiągnięte, bo tylko jeden z trzech związków reprezentujących środowiska medyczne nie zgodził się na nie - mówił Niedzielski

Przewiduje ona przesunięcie grupy pielęgniarek z ukończonymi studiami licencjackimi do grupy płacowej z wynagrodzeniem na poziomie należnym dla pracowników ze studiami magisterskimi.

Ile na podniesienie wynagrodzeń?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, prawie 4 mld zł ma trafić w okresie 6 miesięcy na podniesienie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Rada Ministrów przyjęła projekt resortu zdrowia wypracowany wspólnie na Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia.

Resort zdrowia wskazuje, że wejście w życie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia będzie oznaczać choćby wzrost wynagrodzeń w grupach najsłabiej uposażonych tj. salowych na poziomie średnio 700 zł i fizjoterapeutów na poziomie 1 tys. zł.

Szef MZ był wczoraj pytany w TVP Info o strajk pielęgniarek i prowadzone negocjacje z tą grupą zawodową.

- Porozumienie w zasadzie zostało osiągnięte, bo tylko jeden z trzech związków reprezentujących środowiska medyczne nie zgodził się. Położyliśmy na stole w tym roku 3,5 mld zł na wzmocnienie wynagrodzeń i większość stron to zaakceptowała - powiedział Niedzielski.

Co z porozumieniem?

Minister zdrowia wyraził nadzieję, że w kolejnych rundach negocjacyjnych uda się osiągnąć porozumienie.

- W trakcie tych rozmów doszliśmy do kompromisu i zaproponowaliśmy formę porozumienia, która jest gwarancją, że te najniższe wynagrodzenia w systemie opieki zdrowotnej będą po pierwsze - podwyższone, po drugie - pojawi się to wcześniej, bo zamiast w grudniu będzie zrealizowane to już w lipcu tego roku. A po trzecie - wprowadziliśmy mechanizm indeksacji, który powoduje, że najniższe wynagrodzenie będzie rosło tak, jak rośnie średnie wynagrodzenie w gospodarce - tłumaczył szef resoru zdrowia.

Podkreślił, że ten pakiet rozwiązań w samym 2021 r. powoduje zwiększenie środków na finansowanie wynagrodzeń o prawie 4 mld zł.

- To jest rozwiązanie, które ma być pierwszym krokiem w ramach realizacji obietnic, jakie zostały postawione w Polskim Ładzie - dodał Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum