Rząd przyjął Strategię Demograficzną 2040. "Lepsza opieka nad ciężarnymi, mniej cesarek"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP/Rp.pl17 listopada 2022 17:00

We wtorek (15 listopada) Rada Ministrów przyjęła "Strategię Demograficzną 2040". Uwzględniono podjęcie działań w określonych obszarach. Niektórzy uważają ją za kontrowersyjną. Dzisiejsza Rzeczpospolita pisze "bez in vitro nie poprawimy dzietności – uważają eksperci. Rząd jest innego zdania. Stawia na opiekę nad ciężarnymi i nie chce, by rodziły przez cesarkę".

Rząd przyjął Strategię Demograficzną 2040. "Lepsza opieka nad ciężarnymi, mniej cesarek"
Rząd przyjął "Strategię Demograficzną 2040". Fot. Shutterstock
  • Rada Ministrów przyjęła "Strategię Demograficzną 2040", której głównym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń
  • W dokumencie wskazano wzmocnienie rodziny poprzez m.in. zabezpieczenie finansowe i wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych
  • Celem strategii jest wyjście przez Polskę z tzw. pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń

Strategia przyjęta przez rząd

Rząd chce wspierać trwałość rodzin, zabezpieczać je finansowo i zadbać o ich potrzeby mieszkaniowe. "Chce też rozwijać opiekę zdrowotną, ale nie przez finansowanie in vitro. Kładzie nacisk na porody naturalne – odsetek cesarskich cięć ma zostać ograniczony. Tak wynika z przyjętej we wtorek przez rząd „Strategii demograficznej 2040” - komentuje dzisiejsza Rzeczpospolita.

– Polska jest rzeczywiście ewenementem, jeśli chodzi o liczbę cesarskich cięć. Wiele pacjentek po prostu boi się bólu. Lekarzy anestezjologów brakuje. Kobieta powinna mieć w XXI wieku prawo rodzić w godnych warunkach – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, specjalista położnictwa i ginekologii na łamach Rp.pl.

W przyjętej strategii wskazano, że aby umożliwić Polakom zrealizowania planów związanych z posiadaniem dzieci, konieczne jest podjęcie działań w określonych obszarach.

Wymieniono wśród nich wzmocnienie rodziny m.in. poprzez zabezpieczenie finansowe oraz wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Kolejny z obszarów to znoszenie barier dla osób chcących mieć dzieci, m.in. poprzez rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwój opieki zdrowotnej, poprawę jakości i organizacji edukacji, a także rozbudowę form opieki nad dziećmi. Inny z obszarów to podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu centralnym i samorządowym.

W materiałach udostępnionych na stronie KPRM wyjaśniono, że Strategia Demograficzna 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument, który mierzy się z niekorzystnymi trendami w demografii, a jego głównym założeniem jest wyjście przez Polskę z tzw. pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Zaakcentowano, że zmniejszenie negatywnych tendencji demograficznych i aktywna polityka prorodzinna to priorytety rządu od 2015 roku. Jednym z najważniejszych działań było - jak wyliczono - wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus", dzięki któremu wsparcie uzyskało 7 mln dzieci. Ważnym rozwiązaniem było także uruchomienie "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego", przeznaczonego dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują dzięki temu w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Wprowadzone działania społeczne

Przypomniano, że istnieje program "Maluch+", który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W 2015 roku było zaledwie 84 tys. miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie - jak podano - jest ich ok. 230 tys.

Wskazano też m.in., że wprowadzona została skoordynowana opieka nad kobietami w ciąży i bezpłatne leki dla ciężarnych pacjentek (aktualnie na specjalnej liście znajduje się 388 bezpłatnych leków).

W komunikacie po posiedzeniu rządu przekazano, że działania podjęte przez rząd zmniejszyły negatywną tendencję urodzeń w naszym kraju. Wskazano, że jeszcze w 2014 roku. Główny Urząd Statystyczny prognozował, że liczba nowo narodzonych dzieci w latach 2016-2020 wyniesie łącznie ok. 1,722 mln (w wariancie średnim prognozy).

- Tymczasem, dzięki aktywnej polityce prorodzinnej, w latach 2016-2020 urodziło się ok. 1,903 mln dzieci. Oceniono, że oznacza to, że rządowe działania przyczyniły się do zwiększenia liczby nowych urodzeń w tym okresie o ok. 181 tys. - podano.

Wskazano też, że w Unii Europejskiej wiele krajów boryka się z wyzwaniem zagwarantowania prostej zastępowalności pokoleń. Zaznaczono, że dzietność m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Finlandii, Grecji czy Portugalii jest niższa niż w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum