Rząd planuje fundusz szczepionkowy. Maksymalna rekompensata wyniesie 100 tys. zł

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2021 09:46

Ma powstać specjalny fundusz, który zapewni szybkie wypłaty tym, dla których działania niepożądane po zaszczepieniu przeciw COVID-19 skończą się co najmniej dwutygodniowym pobytem w szpitalu lub wstrząsem anafilaktycznym.

Rząd planuje fundusz szczepionkowy. Maksymalna rekompensata wyniesie 100 tys. zł
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

100 tys. zł za odczyn, który spowoduje co najmniej 14-dniowy pobyt w szpitalu - to maksymalna rekompensata za ewentualne niepożądane działania po szczepieniu przeciw koronawirusowi.

W poniedziałek (11 stycznia) resort zdrowia ma przedstawić projekt ustawy wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny (FK), z którego będą pochodzić wypłaty - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W następnych latach fundusz objąłby również obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Na razie wypłaty mają być finansowane przez Skarb Państwa.

Jak pisze DGP, w kręgach decydentów nie było co do tego rozwiązania jednomyślności. Wątpliwości wynikały z obawy, że przeciwnicy szczepień wykorzystają utworzenie FK jako dowód na to, że preparaty są niebezpieczne.

Obecnie każdy ma możliwość ubiegać się w sądzie o odszkodowanie w przypadku powikłań poszczepiennych. W przypadku funduszu nie trzeba będzie wskazywać, czy doszło do błędu, a tylko wykazać, że doszło do uszczerbku na zdrowiu w związku ze szczepieniem. Na drodze sądowej można uzyskać wyższą kwotę, jednak wiąże się to najczęściej z wieloletnimi procesami. Będzie jednak możliwość odwołania się do sądu od orzeczenia komisji.

Oficjalnie projekt nie został jeszcze przedstawiony - do ostatniej chwili mogą zajść zmiany.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum