Rząd chce scentralizować szpitale i stworzyć zawód menedżera ochrony zdrowia

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 08:42

Maksymalnie trzy rodzaje organów tworzących i rządowy nadzór nad restrukturyzacją przewiduje nowa ustawa, która ma zmienić polską ochronę zdrowia. Ma zostać skierowana do prac legislacyjnych w pierwszym kwartale 2021 r.

Rząd chce scentralizować szpitale i stworzyć zawód menedżera ochrony zdrowia
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W założeniu ustawa ma zmniejszyć biurokrację i sięgające blisko 15 mld zł zadłużenie publicznych lecznic - wyjaśnia Rzeczpospolita.

Organów tworzących szpitale jest dziś za dużo, co powoduje nadmierny rozrost biurokracji i niepotrzebną konkurencję o kadrę medyczną - uznało kierownictwo Ministerstwa Zdrowia. Każdy szpital, niezależnie od wielkości i wysokości umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, utrzymuje cały sztab pracowników administracyjnych. Zdaniem autorów projektu ograniczenie organów tworzących do trzech (np. Ministerstwa Zdrowia, uczelni i marszałków województw) pozwoli zmniejszyć biurokrację, skupiając ją w jednym podmiocie, ale także konkurencję między lecznicami.

Z analiz resortu wynika, że problem zarządzania szpitalami związany jest z brakiem profesjonalnej kadry. Dlatego chce stworzyć nowy zawód menedżera ochrony zdrowia. Zatrudnienie na stanowisku dyrektora zarządzającego szpitalem publicznym miałoby wymagać państwowej licencji, potwierdzanej egzaminem państwowym, a jej utrzymanie wymagałoby stałego potwierdzania kwalifikacji na zasadzie kształcenia ustawicznego.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum