PAP/Rynek Zdrowia | 20-03-2013 08:53

Rząd chce od Unii niższego VAT dla szpitali

Ministerstwa: Zdrowia i Finansów bronią Polskę przed podwyżką VAT na wyroby medyczne. Podniesienia stawki z 8 do 23 proc. domaga się Komisja Europejska.

Jak szacuje  Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich podwyżka VAT będzie kosztowała placówki medyczne 1 mld zł.  Z kolei zarządzający szpitalami alarmują, że może to być gwóźdź do trumny części z nich; a już dziś nienajlepiej radzą sobie z zadłużeniem - podaje Puls Biznesu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że chce utrzymania dotychczasowej stawki tak długo jak to możliwe. W Polsce w tej sprawie ostateczna decyzja należy jednak do Ministerstwa Finansów. A resort finansów zaznacza, że podtrzymuje swoje stanowisko i popiera niższą stawkę VAT. Jak pisze Puls Biznesu, Ministerstwo Finansów ma już opracowane stanowisko i dodatkowe argumenty, które zostały już przedstawione Komisji Europejskiej.

Jednak eksperci są mało optymistyczni i obawiają się, że będzie podobnie jak w przypadku ubranek dla niemowląt, które mimo naszych sprzeciwów zostały objęte wyższą stawką VAT.

Czytaj też. Unia przywołuje nas do podatkowego porządku. Komu VAT nie w smak?