×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rypin: zdaniem NFZ szpital w 2018 roku pobrał nienależne 3 mln zł

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 13 grudnia 2019 09:49

Narodowy Fundusz Zdrowia zakończył kontrolę w SPZOZ w Rypinie, która wykazała, że w 2018 roku SP ZOZ nienależnie pobrał ponad 3 mln zł. Wyniki kontroli zostały podane na środowej (11 grudnia) sesji rady powiatu. Kontrola NFZ-u była prowadzona od czerwca do 2 grudnia.

Rypin: zdaniem NFZ szpital w 2018 roku pobrał nienależne 3 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpośrednim powodem przeprowadzenia kontroli w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej im. Franciszka Dłutka w Rypinie były odnotowane przez NFZ "rażące wzrosty wykonywanych procedur", tych które nie były przeznaczone dla szpitala powiatowego. Powinny być one wykonywane w szpitalu wysokospecjalistycznym.

Weryfikacji kontrolnej poddano 802 przypadki (68 proc.). Kontrolujący stwierdzili, że szpital niewłaściwie sprawozdał do NFZ-u w 2018 roku wykonanie procedur za kwotę 5,7 mln zł - informowała radnych Anna Wilkanowska, dyrektor ds. ekonomicznych szpitala w Rypinie.

Objęte kontrolą 802 historie choroby wskazały, że kwota otrzymana od Funduszu została zawyżona o 3,1 mln zł. Jak wskazuje raport, osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie oddziału chirurgii i urazowej oraz bieżące monitorowanie zgodności świadczonych przez oddział usług medycznych z kontraktem z NFZ-em był koordynator oddziału.

W kontrolowanym okresie szpital posiadał umowę nr 1/2018 z firmą zewnętrzną na usługę comiesięcznego rozliczania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, za którą płacił 16 tys. zł miesięcznie.

Więcej: pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum