Rypin: szpital w tarapatach, samorząd pożycza pieniądze. Szpitale powiatowe będą protestować

Autor: rypin-cry.pl/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2019 09:51

Trwają starania o poprawę sytuacji finansowej SPZOZ im. Franciszka Dłutka w Rypinie. Starostwo udzieliło szpitalowi 1,3 mln zł pożyczek na najpilniejsze płatności.

Rypin: szpital w tarapatach, samorząd pożycza pieniądze. Szpitale powiatowe będą protestować
Starostwo udzieliło szpitalowi 1,3 mln zł pożyczek na najpilniejsze płatności. Fot. PTWP

 W pomoc dla szpitala miał zaangażować się nawet wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł Tomasz Latos, który w rozmowie z portalem rypin-cry.pl zadeklarował, że nadwykonania za procedury zrealizowane poza ryczałtem będą zapłacone. Obiecuje też, że na ortopedię i wszczepianie endoprotez także będą dodatkowe środki.

Jak powiedział poseł Latos szpitale powiatowe muszą być dobrze zarządzane, muszą być "oczkiem w głowie" nie tylko lokalnej społeczności i lokalnych władz, ale także władz centralnych. 

Dzięki staraniom posła szpital ma obiecany 1 mln zł na endoprotezy, 2 mln zł ma otrzymać za  nadwykonania.

Trudna sytuacja szpitala powiatowego w Rypinie nie jest wyjątkiem. Już w grudniu 2018 r. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (do Związku należy też SPZOZ w Rypinie) w ostrych, wręcz dramatycznych słowach opisywał fatalną kondycję finansową placówek, spowodowaną rosnącymi obciążeniami i niską wyceną świadczeń. Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych złożył 18 grudnia w siedzibie Ministerstwa Zdrowia na ręce szefa resortu protest dotyczący pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali powiatowych.

Jak podał OZPSP 2 kwietnia (wtorek) o godzinie 13.00 przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia w Warszawie odbędzie się protest organizacji i grup reprezentujących różne zawody medyczne, pacjentów, pracowników szpitali oraz ich organów założycielskich przeciwko trudnej i stale pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali powiatowych.

Zaplanowano wręczenie Ministrowi Zdrowia petycji w sprawie podjęcia natychmiastowych działań naprawczych, które uchronią szpitale powiatowe przed kolejnym wzrostem zadłużenia i możliwą likwidacją. Około godziny 14.00 na miejscu protestu odbędzie się konferencja prasowa.
Organizatorami manifestacji są Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich.

Pracodawcy jeszcze w grudniu podkreślali, że przy obecnej wycenie świadczeń "stoją już pod murem", nie są w stanie dalej tak funkcjonować, a organy założycielskie nie będą w stanie pokryć strat, które wygenerują szpitale.

Prezes OZPSP Waldemar Malinowski zaznaczył, że związek bardzo aktywnie uczestniczył w konstruowaniu reformy wdrażającej sieć szpitali. - W tym momencie musimy powiedzieć, że jesteśmy zawiedzeni rozwojem sytuacji, tak naprawdę nie wiemy, dokąd zmierza ta reforma, nie wiemy też jaka jest w niej nasza rola - podsumowuje prezes Malinowski.

Niepokój pracodawców budzi to, że może dojść do niekontrolowanego zamykania oddziałów, a nawet szpitali. Wprowadzane regulacje, bez zapewnienia środków finansowych na ich realizację, mogą doprowadzić w konsekwencji do znacznego ograniczenia dostępności świadczeń w szpitalach powiatowych - twierdzą szpitale zrzeszone w Związku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum