Rypin: p.o. dyrektora zrezygnował, trudna sytuacja szpitala

Autor: pomorska.pl/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 09:25

Roman Wasielewski kierował SP ZOZ-em im. F. Dłutka w Rypinie (Kujawsko-Pomorskie) od października 2018 roku.  Następca ma zostać ogłoszony 30 stycznia br. Stanie przed zadaniem uratowania szpitala w związku z jego problemami finansowymi i kadrowymi.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- W październiku 2018 roku dyrektor Wasielewski podjął się potężnego wyzwania, przejął szpital w najtrudniejszym momencie, gdy na jaw zaczęły wychodzić liczne nieprawidłowości - podkreśla starosta Jarosław Sochacki w rozmowie z Gazetą Pomorską. 

Wkrótce po objęciu stanowiska Roman Wasielewski dopatrzył się nieprawidłowości, głównie w okresie 2016-2018, które potwierdziła kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jeszcze w 2016 roku SP ZOZ miał kilka milionów zł na plusie. Za 2017 rok strata wynosiła już ponad 3 mln zł, a za 2018 – 4,6 mln zł. 

Złą sytuację spotęgowały wyniki drugiej kontroli, tym razem Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazało się, że że w 2018 roku SP ZOZ nienależnie pobrał ponad 3 mln zł z funduszu.

Bezpośrednim powodem przeprowadzenia kontroli były odnotowane przez NFZ „rażące wzrosty wykonywanych procedur”, tych które nie były przeznaczone dla szpitala powiatowego. Powinny być one wykonywane w szpitalu wysokospecjalistycznym. 

Nowy dyrektor stanie przed zadaniem uratowania szpitala w Rypinie. Ma mu w tym pomóc plan naprawczy, które został przygotowany w ostatnich tygodniach.

Więcej: pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum